آموزش لایفری 7

رتبه‌بندی فعالیت‌های اجتماعی کاربران

هنگامی‌که تعاملات کاربری در سایت شما افزایش میابد، این نیاز ممکن است احساس شود که Asset های سایت و نیز کاربرانی‌ که با این Asset ها تعامل دارند را امتیازدهی کنید. در این راستا لایفری دارای چندین ویجت است که کاربران نهایی از آن به منظور ارتباط داشتن با یکدیگر و تامین اطلاعات استفاده می‌کنند. برخی از این اطلاعات مفید و برخی از آن‌ها نامطلوب هستند. به کمک ویژگی فعالیت اجتماعی پورتال، کاربرانی که کمک‌های ارزشمندی به سایت ما در راستای تامین اطلاعات می‌کنند مشخص می‌شوند. 

 

شکل ‏1-1- صفحه فعالیت اجتماعی از قسمت پیکربندی سایت امکان فعال‌سازی فعالیت اجتماعی برای asset ها و همچنین  تعیین امتیاز برای بحث مشارکت  و بحث کمک  در سایت  را برای ما فراهم می‌دهد.

برای فعال کردن فعالیت اجتماعی ابتدا باید مشخص کنید کدام ویجت های  همکاری از فعالیت اجتماعی برای پیاده‌سازی عمل پیگیری و ردیابی در خود بهره می‌برند. در حال حاضر سه نوع از محتوا می‌توانند از فعالیت های اجتماعی استفاده کنند:

  1.  بلاگ‌ها  
  2.  پیام‌های موجود درتالار گفتگو
  3.  صفحات ویکی


عمل فعال‌سازی باید به طور مجزا به ازای هر یک از این نوع محتوا‌ها صورت گیرد؛ بنابراین می‌توانید این ویژگی را بر روی یک، دو و یا هر سه این ویجت های همکاری فعال کنید. 
فعالیت اجتماعی سه پارامتر را در هر یک از این ویجت ها پیگیری می‌کند که دوتای آن برای کاربر (مشارکت و کمک) و پارامتر سوم، محبوبیت، برای asset استفاده شده، می‌باشد.


برای دسترسی داشتن به فعالیت اجتماعی سایت، باید از منوی مدیریت سایت، وارد قسمت پیکربندی  شده و بر روی گزینه فعالیت اجتماعی کلیک کنید. سپس به عنوان مثال، چک باکس بلاگ ها را فعال کنید. پس از آن به تعیین امتیازات مشارکت ، کمک  و محبوبیت  به ازای تک تک عمل‌هایی که بر روی بلاگ تعریف می‌شود بپردازید. هر کدام از این پارامترها در لیست، انتخابگری دارد که شما با آن می‌توانید امتیازات مربوط به آن‌ها را تنظیم کنید. برای مثال به شکل زیر توجه کنید.

 

شکل ‏1-2- مطابق تنظیمات نشان داده شده در شکل به ازای عمل اضافه شدن بلاگ توسط یک کاربر، امتیاز5 برای مشارکت و امتیاز 0 برای کمک  در نظر گرفته می‌شود.

 

میزان محبوبیت به ازای هر یک از عمل‌ها، مطابق با مقدار کمک خود به خود تعیین می‌شود. در سمت راست و بالای هر قسمتی  که برای یک عمل مشخص بر روی بلاگ تعریف شده است، گزینه ایجاد محدودیت بیشتررا می‌توان دید که با کلیک بر روی آن، آن باکس بزرگتر میشود؛ چرا که آپشنی جدید در آن اضافه می‌شود که با آن می‌توان تعیین کرد یک کاربر چند بار می‌تواند در یک asset به ازای انجام عمل یاد شده در باکس، امتیازات تنظیم شده در آن را کسب کند. برای برخی از عمل‌ها ایجاد محدودیت بیشتر هم بر روی کمک و هم بر روی مشارکت امکان‌پذیر است و برای برخی تنها بر روی مشارکت اعمال شدنی است.این مورد در هنگام ایجاد یک بلاگ جدید و یا مثلا اشتراک کردن در یک بلاگ  صادق است. 
امتیاز کمک  برای کاربری که asset را بوجود آورده ثبت می‌شود و امتیاز محبوبیت برای آن asset در نظر گرفته می‌شود. 

به عنوان مثال اگر در عمل رای دادن به یک بلاگ،1 امتیاز برای مشارکت و 5 امتیاز برای کمک در نظر گرفته شده باشد، کاربری که به یک بلاگی رای می‌دهد یک امتیاز برای مشارکت خود دریافت می‌کند و پنج امتیاز برای کسی‌ که بلاگ را نوشته درنظر گرفته می‌شود. به آن محتوا نیز امتیاز پنج برای محبوبیت آن داده می‌شود.
شما می‌توانید به ازای هر یک از این عمل‌ها، امتیازات دلخواه خود را تنظیم کنید. چالشی که باقی می‌ماند اینست که امتیازات داده شده به چه وسیله ای نمایش داده شوند. برای پاسخ به این چالش، دو پورتلت در  پورتال تعبیه شده است.


ویجت آمار کاربر لیست کاربران رتبه بندی شده را همراه با امتیازات مشارکت و کمک آنها نشان می‌دهد. با رفتن به صفحه تنظیمات این ویجت می‌توانید برخی از مشخصه‌های رتبه بندی را تغییر دهید. در تب  تنظیمات اولیه این صفحه، شما 5 گزینه را می‌بینید که بسته به نیازتان می‌توانید فعال و یا غیر فعال کنید. در شکل زیر به توضیحات این گزینه‌ها پرداخته می‌شود.


 


در شکل زیر، نمایشی از رتبه بندی کاربران را در پورتلت آمار کاربر میبینید.

 

در شکل زیر، نمایشی از رتبه بندی کاربران را در پورتلت آمار کاربر میبینید.

پورتلت دیگری که در نمایش رتبه بندی‌های کاربران و اطلاعات مفید از فعالیت‌های اجتماعی آن‌ها در پورتال وجود دارد، پورتلت آمار گروه می‌باشد که تحلیل داده ای بیشتری را برای ما فراهم می‌کند.
برای کار با این پورتلت پس از اضافه کردن آن در صفحه، به صفحه تنظیمات آن بروید. در این صفحه، asset های لازم را برای دنبال کردن مشخص کنید. شما می‌توانید بر روی دکمه(  )  کلیک کنید و سپس از قسمت show مشخص کنید چه گزینه ای باید نمایش داده شوند. این گزینه ها تمام مواردی که کاربر می‌تواند بر روی محتوا انجام دهد را پوشش می‌دهد. از دکمه (  ) نیز می‌توانید برای حذف موردی که قبلا اضافه کرده بودید استفاده کنید. به این ترتیب برای عمل‌های مختلف اعم از اشتراک کردن در یک بلاگ و یا نوشتن مقاله در ویکی که از سوی کاربر انجام شود می‌توان گزینه های نمایش آن‌ها را در کنار نام کاربر در پورتلت آمار گروه آورد.

00
قبلی