آموزش لایفری 7

انتقال تغییرات ازقالب سایت به سایت

این امکان برای ادمین‌ قالب سایت وجود دارد که به اضافه کردن، حذف و یا ویرایش صفحات در آن بپردازد و سپس این تغییرات قابل انتقال به سایت‌هایی می‌باشد که یکی از تنظیم صفحه  های آن‌ها براساس این قالب سایت ایجاد شده است؛ البته به شرط آن‌که در هنگام ایجاد سایت از روی یک قالب سایت گزینه فعال سازی انتشار تغییرات از قالب سایت (Enable propagation of changes from the site template) را فعال نگه داریم. برای غیرفعال‌کردن و یا فعال‌سازی مجدد این گزینه پس از ایجاد سایت، باید از مسیر پیکر بندی موجود در پنل مدیریت سایت خود،  گزینه تنظیمات سایت را انتخاب کنیم و در نهایت در فرم بازشده، از تب اول و زیرقسمت صفحات به این گزینه می‌رسیم. در ادامه درباره آپشن‌هایی که در اختیار ادمین‌های سایت و ادمین‌های قالب سایت است صحبت می‌شود.


اگر page set یک سایت از روی یک قالب سایت ساخته شده باشد و گزینه انتقال تغییرات  ازقالب سایت به سایت فعال باشد، آن‌گاه ادمین‌ سایت می‌تواند صفحاتی را به سایت اضافه کند اما امکان حذف و یا تغییر در ترتیب صفحات وارد شده را ندارد. اگر سایت هم حاوی صفحاتی از قالب سایت و هم صفحاتی باشد که ادمین ایجاد کرده است، در این صورت همواره صفحات قالب سایت در ابتدا ظاهر می‌شوند و در ادامه صفحات دیگر آورده می‌شوند. نکته دیگر آنکه تنها ادمین قالب سایت می‌تواند صفحه ای را حذف کند و یا ترتیب صفحات را تغییر دهد. از سوی دیگر ادمین سایت، می‌تواند صفحاتی را که خود اضافه نموده حذف کند و یا ترتیب این صفحات را در محدوده صفحات اضافه شده‌ی خود تغییر دهد؛ در حالیکه ادمین قالب سایت مجوز تغییر و یا حذف و اضافه صفحات شخصی‌سازی شده سایت را ندارد.


اگر ادمین سایت صفحه ای را ویرایش کند که برگرفته شده از یک قالب سایت باشد و باF5 صفحه را به روز رسانی کند آن‌گاه آیکون اعلانی به شکل ( )  در بالای صفحه نشان داده می‌شود که حاوی پیغام زیر است:
این صفحه از زمان آخرین ویرایش در قالب سایت ، تغییراتی را داشته است و آپدیت‌هایی که پس از این درقالب سایت صورت بگیرد، در این صفحه اثرگذار نیست.

 

 

شکل ‏3-1- اگر بر روی آیکون اعلان، کلیک کنید می‌توانید اطلاعیه آن را مشاهده کنید.

اگر ادمین سایت بر روی بازنشانی تغییرات کلیک کند، تغییرات از صفحه متناظر قالب سایت  به صفحه جاری در سایت منتقل می‌شود. در واقع انتخاب این گزینه دو دسته تغییر را در صفحه ایجاد می‌کند؛ اول آن‌که تغییرات اعمال شده از سوی ادمین سایت در صفحه لغو می‌شود ودوم آن‌که تغییرات اعمال شده از سوی ادمین قالب سایت بر روی صفحه متناظر در قالب سایت ، بر روی صفحه جاری از سایت اعمال می‌شود. اگر شما چندین صفحه در سایت خود داشته باشید وتغییراتی در آن‌ها اعمال کرده باشید و مایل باشید امکانات صفحات را به صفحات متناظر در قالب سایت برگردانید، باید کار گفته شده در بالا را به ازای هر صفحه انجام دهید.


ادمین‌های قالب سایت می‌توانند تنظیماتی را بر روی ویجت های موجود در صفحات خود انجام دهند و هنگامی‌که ادمین سایت از آن قالب سایت برای ایجاد سایت خود استفاده کند آن تنظیمات در صفحات وی کپی می‌شوند به این معنا که بر روی تنظیمات پیش فرض ویجت ها نوشته می‌شوند. زمانی‌که ادغامی را در تغییرات سایت و تغییرات قالب سایت انجام می‌دهید مثلا گزینه    Resetرا انتخاب می‌کنید تنظیمات ویجت ها ازقالب سایت به سایت منتقل می‌شود.


اما گاهی اوقات عمل ادغام تغییرات قالب سایت و سایت با شکست مواجه می‌شود. به عنوان مثال در نظر بگیرید صفحه ای که باید از قالب سایت به سایت منتقل شود در آدرس url خود، تضاد و هم‌پوشانی با آدرس یکی از صفحات سایت دارد، لذا این ادغام به شکست می‌خورد. پس از چندبار اقدام کردن برای این ادغام و به شکست رسیدن، پورتال لایفری برای جلوگیری از ورود به یک عمل بیهوده و بی‌نهایت تلاش خود را به طور موقت متوقف می‌کند و از آن طرف این امکان برای ادمین سایت فراهم می‌شود تا به تغییر url لازم بپردازد و پس از آن  از زیر بخش پیکربندی وارد تنظیمات سایت شده و دکمه Reset and Propagate را بزند. با این کار پورتال مجددا تلاش خود را برای ادغام تغییرات قالب سایت در سایت از سر می‌گیرد.

 

 

شکل ‏3-2- اخطار داده شده در شکل بالا بیانگر اینست که url ای از دو طرف با هم هم ‌پوشانی دارند و لذا عمل انتقال تغییرات به شکست خورده است.

این روال اصلاح نمودن، حتی در ادغام قالب صفحه هم کاربرد دارد.
ادمین‌های قالب سایت می‌توانند داده‌هایی را به ویجت ها اضافه کنند و این داده‌ها در سایتی که به کمک این قالب سایت ایجاد می‌شود آورده می‌شود. مثلا اگر در یک صفحه ازقالب سایت ، ویجت wiki اضافه شود و پس از آن، مقالاتی در آن درج گردد، این مقالات و نیز تنظیمات این ویجت به صفحه متناظر در سایت اضافه می‌شود. البته توجه داشته باشید داده‌های ویجت در صورتی به سایت انتقال میابند که در هنگام ایجاد آن سایت از روی قالب سایت ،ویجت های قالب سایت حاوی داده باشند و پس از ایجاد سایت، اضافه شدن داده‌ها در ویجت های قالب سایت، به ویجت های متناظر در صفحات سایت چیزی را اضافه نمی‌کند.


مثال دیگر برای فهم این موضوع می‌تواند این باشد که ادمین قالب سایت  بر روی ویجت تالارگفتگو دسته بندهایی  تعریف کند و نیز سطح دسترسی برای آن‌ دسته بندی‌ها قرار دهد. در ادامه اگر سایتی به کمک این قالب سایت ایجاد شود این سایت در تالارگفتگو خود به دسته بندی‌ها دسترسی دارد، در حالیکه اگر پس از ایجاد سایت، ادمین قالب سایت ، دسته بندی ای را حذف کند و یا اضافه کند و یا سطح دسترسی‌ها را تغییر دهد،  این تغییرات در سایت اعمال نمی‌شود؛ چرا که ما با داده‌هایی در  ویجت تالارگفتگو روبرو هستیم.

00
قبلی