آموزش لایفری 7

اشتراک کاربران و لیست ایمیل ها 

یکی از مکانیزم هایی که پورتال لایفری،  برای ارسال ایمیل اعلان به کاربران به کار می برد تصویب کردن کردن کاربران می باشد. در این صورت پورتال لایفری هنگام ایجاد تغییر یا اضافه شدن پیامی در یک مبحث یا دسته بندی، به کاربرانی که در آن مبحث یا دسته بندی تصویب کرده اند ایمیل اعلان ارسال میکند و همچنین پورتال لایفری این امکان را دارد تا پاسخ هایی که کاربران به ایمیل های اعلان داده اند را در انجمن ارسال کند بدین ترتیب کاربران بدون نیاز به لاگین کردن در پورتال، میتوانند در انجمن شرکت کنند. این امکان به طور پیش فرض غیرفعال است و برای فعال کردن آن باید در فایل " portal-ext.properties"، خط زیر را اضافه کنید.

pop.server.notifications.enabled=true

پورتال لایفری در مکانیزم تصویب کردن کردن از پروتکل pop mail استفاده میکند و طبق این پروتکل هنگامیکه از سوی کاربران پاسخی به ایمیل های اعلان داده میشود آن پاسخ توسط پورتال خوانده شده و در انجمن ارسال میشود سپس از سرور ایمیل حذف میشود. نحوه ی عملکرد پروتکل pop mail  به طور پیش فرض حذف پیام ها از سرور ایمیل میباشد و در صورت تغییر آن، ممکن است پورتال لایفری پاسخ های تکراری را در انجمن ارسال کند.

پس از فعالسازی امکان پاسخ دادن به ایمیل های اعلان، باید نحوه ی دریافت آن پاسخ ها نیز مشخص شوند. یکی از راه های مدیریت آنها، استفاده از mail server subdomain میباشد که به طور پیش فرض در portal properties به صورت زیر تنظیم شده است.

pop.server.subdomain=events

و این ویژگی یک زیردامنه ی MX را برای دریافت ایمیل های وابسته در اختیار شما قرار میدهد.

راه دیگر استفاده از آدرسی است که در تنظیمات تالارگفتگو در قسمت آدرس فرم ایمیل، تنظیم شده است. بدین ترتیب پاسخ ایمیل های اعلان به این آدرس فرستاده میشوند. برای استفاده از این روش، باید روش استفاده از زیردامنه را با اضافه کردن خط زیر در فایل " portal-ext.properties " غیرفعال کنید

pop.server.subdomain=

در هنگام دریافت پاسخ کاربران، پورتال لایفری بسته به نحوه ی دریافت پاسخ ها ابتدا برای پیداکردن Category ID دسته بندی که باید پاسخ در آن ارسال شود و Message ID پیامی که به آن پاسخ داده شده است، پاسخ را تجزیه میکند و سپس آن را در دسته بندی و پیام مربوطه ارسال میکند.

اگر نحوه ی دریافت ایمیل اعلان از طریق آدرس ایمیلی باشد که در فرم ایمیل تنظیم شده است پورتال لایفری هدر ایمیلی که به عنوان پاسخ دریافت کرده است را برای پیدا کردن Category Id و Message ID تجزیه می کند اما اگر پورتال لایفری برای دریافت پاسخ ها از زیردامنه ی سرور ایمیل استفاده کند تمام پاسخ ها در فرمت یکسان " mb.[category_id][message_id]@events.liferay.com" دریافت می شوند به همین دلیل تجزیه ی آن ها آسان تر و دقیق تر است.

همچنین فاصله زمانی که "POPNotificationListener" برای بررسی ایمیل های دریافتی جدید اجرا میشود را در خط زیر میتوانید تنظیم کنید. به طور پیش فرض بازه ی زمانی یک دقیقه تنظیم شده است.

pop.server.notifications.interval=1

 

مکانیزم دیگری که پورتال لایفری برای ارسال ایمیل اعلان به کار میبرد استفاده از لیست ایمیل ها میباشد و هر دسته بندی در انجمن میتواند لیست ایمیل ها مخصوص خود را داشته باشد. این نکته قابل توجه است که لیست ایمیل ها از هر دو پروتکل POP و IMAP پشتیبانی میکند. پروتکل پیش فرضی که لیست ایمیل ها استفاده میکند POP است.  در صورت انتخاب پروتکل IMAP، باید تنظیمات مربوط به صندوق ورودی IMAP طوری تنظیم شود که ایمیل هایی که توسط برنامه ی Email Client فرستاده میشوند از صندوق ورودی حذف شوند چرا که ایمیل هایی که در سرور ایمیل نگه داری میشوند در هر بار تغییر در دسته بندی، درلیست ایمیل ها ارسال میشوند.

هنگام استفاده از لیست ایمیل ها در یک دسته بندی، پورتال لایفری از صندوق ورودی خاصی که برای لیست ایمیل ها تنظیم شده است استفاده می کند و با هر بار ارسال پاسخ ایمیل اعلان، آن را خوانده و در دسته بندی یا مبحث مربوطه ارسال می کند.

برای فعالسازی لیست ایمیل ها برای یک دسته بندی بر روی آیکون ( ) کلیک کرده و گزینه ی ویرایش را انتخاب کنید. در صفحه ای که باز میشود در قسمت لیست ایمیل ها، دو گزینه در اختیار شما قرار می گیرد که با انتخاب گزینه ی فعال گزینه های دیگری برای تنظیم لیست ایمیل ها مطابق ‏شکل19در اختیارتان قرار می گیرد که در ادامه این گزینه ها را توضیح خواهیم داد. در صورت فعالسازی لیست ایمیل ها، پورتال لایفری ایمیل هایی که از طرف لیست ایمیل ها دریافت میکند را در انجمن ارسال میکند. در صورت انتخاب گزینه ی "مجاز به ارسال ایمیل‌های بی‌نام"، هر فرد ناشناسی میتواند به آدرس ایمیلی که برای آن دسته بندی مشخص شده، ایمیل ارسال کند و پورتال لایفری آن پیام ها را در انجمن ارسال میکند و اگر گزینه ی " مجاز به ارسال ایمیل‌های بی‌نام" انتخاب نشده باشد ایمیلی که از طرف افراد ناشناس می آید از لیست ایمیل ها حذف شده و در انجمن ارسال نمیشود.

 

شکل19. تنظیمات لیست ایمیل ها 

آدرس ایمیل: آدرس ایمیل حسابی که پیام ها را دریافت میکند.

در ادامه دو قسمت وجود دارد یکی "وارد شده " که تنظیمات ایمیل های دریافتی در آن انجام میشود. دیگری خروجی که تنظیمات ایمیل های ارسالی در آن انجام میشود.

ورودی

 • پروتکل: در این قسمت میتوان پروتکل مورد استفاده در  لیست ایمیل ها را بین دو گزینه ی POP و IMAP انتخاب کرد.
 • نام سرور: نام دامنه ی سرور ایمیلی که استفاده میکنید را در این قسمت واردکنید.
 • پورت سرور: شماره پورت سروریس ایمیل را در این قسمت مشخص کنید.
 •   از شبکه اتصالات امن استفاده کن : با فعالسازی این گزینه، در صورت پشتیبانی سرور از ارتباطات رمزگذاری شده، میتوانید از آنها استفاده کنید.
 • نام کاربری : در این قسمت نام کاربری، برای ورود به سرور ایمیل را واردکنید.
 • کلمه عبور : در این قسمت رمز ورود به سرور ایمیل را واردکنید.
 • بازه زمانی بازدید (دقیقه) : در این قسمت میتوانید فاصله زمانی که پورتال لایفری، پیامهای جدید را برای ارسال در انجمن بررسی میکند تعیین کنید.

خروجی

آدرس ایمیل : آدرس ایمیلی که پیام های مربوط به این دسته بندی از آن ارسال میشوند را در این قسمت وارد کنید. این نکته قابل توجه است که اگر بخواهیم کاربران بتوانند به ایمیل هایی که از سوی دسته بندی به آنها ارسال میشود پاسخ دهند باید آدرس ایمیل این قسمت با قسمت ورودی یکسان باشد.

از سرور خروجی مرسوم استفاده کن: با انتخاب این گزینه میتوانید سرور ایمیل مجزایی از سروری که برای نمونه ی پورتال تنظیم شده است انتخاب کنید. برای این کار با انتخاب این گزینه، گزینه های دیگری برای تنظیم در اختیارتان قرار میگیرد که در ادامه توضیح داده شده اند.

 • نام سرور: در این قسمت نام سرور ایمیل SMTP که استفاده می کنید را واردکنید.
 • پورت سرور: شماره پورت سروریس ایمیل را در این قسمت مشخص کنید.
 • از شبکه اتصالات امن استفاده کن : با فعالسازی این گزینه، در صورت پشتیبانی سرور از ارتباطات رمزگذاری شده، میتوانید از آنها استفاده کنید.
 • نام کاربری: در این قسمت نام کاربری، برای ورود به سرور ایمیل را واردکنید.
 • کلمه عبور : در این قسمت رمز ورود به سرور ایمیل را واردکنید.

بعد از تنظیمات موردنظر، برای ذخیره ی تغییرات بر روی گزینه ی ذخیره کلیک کنید.

00
قبلی