آموزش لایفری 7

نمایش صفحات بر روی تلفن همراه

نحوه تعریف قوانین نمایش صفحات بر روی تلفن همراه 


Mobile device family این امکان را فراهم کرده است تا بتوان مجموعه ای از قوانین تعیین کرد که نحوه نمایش صفحات پورتال را براساس وسیله ای که کاربر از طریق آن وارد پورتال لایفری می‌شود متغیر در نظر گرفته شود. تعداد افرادی که از طریق گوشی‌های تلفن همراه به وب دسترسی می‌گیرند در حال افزایش است و به همین دلیل مدیریت نمایش صفحات در دستگاه‌های مختلف امری مهم است. به عنوان مثال شما می‌توانید شکل و ظاهر صفحات را براساس نوع دستگاه که تبلت، گوشی هوشمند و یا کامپیوتر باشد مشخص کنید.


شما می‌توانید هر تعداد که بخواهید Mobile device family را برای صفحات سایت تعریف کنید. یک family  توصیفی از یک گروه مشتمل بر چندین دستگاه را در خود جای می‌دهد. مثلا خانواده وسایل  اندرویدی و یا خانواده تبلت‌های آیفون. بر روی یک family شما می‌توانید به هر تعداد‌ که نیاز دارید قانون  تعریف کنید تا تمام دستگاه‌هایی  را که می‌خواهید پوشش دهند. حتی در بین  family های مختلف می‌توانید اولویت بندی داشته باشید تا تعیین کنید کدام یک بر روی صفحه مورد تقاضا اعمال شود. 


برای آن‌که بتوانید در باب نحوه نمایش صفحات در گوشی‌ها قوانینی را تعریف کنید، ابتدا باید ویژگی‌های آن دستگاه‌ها را به خوبی بشناسید. به همین دلیل، پایگاه داده هایی طراحی شده که تمام اطلاعات مربوط به دستگاه‌های مختلف را در خود نگه می‌دارند. به این ترتیب به کمک این پایگاه‌های داده به جزئیات هر دستگاه براساس نوع آن دستگاه پی می‌بریم. نوع دستگاه در درخواستی که به دست لایفری می‌رسد مشخص می‌شود. قوانین دستگاه‌های موبایل، تعریف شده در پورتال لایفری، می‌توانند به این پایگاه داده‌ها دسترسی بگیرند و به این ترتیب از مشخصات آن دستگاه در این قوانین استفاده می‌شود.


نکته: تا این لحظه در ورژن Liferay 7.0 CE GA1 ، پورتال به طور اتوماتیک به پایگاه داده دستگاه‌ها وصل نمی‌باشد. در حال حاضر تنها راه برای ایجاد افزودن قوانین گروه و قوانین آن، اینست که از طریق API لایفری به دیگر پایگاه‌داده دستگاه‌ها وصل شویم. پس از آن‌که اولین باردسترسی به یکی از این پایگاه داده‌ها گرفتید می‌توانید مراحل زیر را در ادامه آن انجام دهید. 

برای دسترسی گرفتن به صفحه مدیریت Mobile device family باید از قسمت پیکربندی از پنل مدیریت سایت، گزینه Mobile device family را انتخاب کنید. البته قبل از آن مطمئن باشید که در پنل سایت مورد نظر خود قرار دارید. البته قبل از آن مطمئن باشید که در پنل سایت مورد نظر خود قرار دارید. هم‌چنین می‌توانید این device family را برای تمام سایت‌های پورتال تعریف کنید و برای این کار کافیست از مسیر زیر اقدام کنید.

عمومی →سایت ها →سایت ها →منوی کنترل

 صفحه مدیریت Mobile device family لیست family های تعریف شده را نشان می‌دهد و امکان تعریف تعداد بیشتری از آن‌ها را نیز به شما می‌دهد. برای اضافه کردن قوانین به یکی از Mobile Device Family بر روی نام آن کلیک کرده و در صفحه بازشده، دکمه (  ) را بزنید. 

 

شکل ‏1-1- شما می‌توانید از طریق انتخاب نام Mobile Device Family مورد نظر خود به تعریف قوانین بر روی آن‌ بپردازید. 

قوانینی که بر روی family ها تعریف شده و ترتیبی که برای این family ها در روند اعمال شدن آن‌ها  بر روی سایت یا صفحه در نظرگرفته شده است تعیین می‌کند کدام قانون و از کدام family بر روی نمایش صفحه مورد تقاضا اعمال شود.


 صفحه ای که برای تعریف یک قانون جدید بر روی یک family باز می‌شود، شامل نام و توضیحی در مورد قانون جدید می باشد. به یاد داشته باشید که شما می‌توانید هر تعداد قانون را که بخواهید بر روی یک  family تعریف کنید تا دستگاه‌های مختلف آن family را دسته بندی کرده و پوشش دهید. این قانون یک قانون ساده دانسته شده و به طور پیش فرض تنها قانون ساده (simple rule) در دسترس می‌باشد و انواع دیگرقانون‌ها توسط برنامه نویسان اضافه می‌شوند.

 

 

شکل ‏1-2- نوع وسیله و نوع سیستم عامل را برای قانون خود تعیین کنید.

پس از آن‌که mobile device family ها و قوانین لازم را بر روی آن‌ها تعریف کردید، وقت آنست که فعالیت ها را بر روی family  ها تعریف کنید. براساس درخواست رسیده به پورتال، نوع دستگاه و family ای که این درخواست به آن تعلق دارد شناسایی می‌شود و سپس این فعالیت است که مشخص می‌کندچه اتفاقی در قبال این درخواست رخ دهد. 
برای اضافه کردن action ها به یک family مسیر روبرو را دنبال کنید: از طریق منوی مدیریت سایت، سپس انتخاب دکمه‌ی ()  موجود در کنار یکی از page set ها مثلا public pages  و انتخاب پیکربندی به صفحه ای هدایت می‌شوید. در این صفحه ازتب پیشرفته  گزینه قوانین دستگاه های قابل حمل را انتخاب کنید. پس از این انتخاب، فیلد‌ی برای  انتخاب کردن mobile device family برای شما باز می‌شود که لیستی از mobile device family را به شما نشان می‌دهد. Family های انتخاب شده می‌تواند بر روی یک صفحه و یا مجموعه ای از صفحات اعمال شود. همچنین می‌توانید چندین family را برای سایت  و یا صفحه خود انتخاب کنید و به آن‌ها اولویت اثر بدهید. به این ترتیب اولین family ای که با درخواست رسیده تطبیق داده شود، بر روی آن اعمال می‌شود.

 

 

شکل ‏1-3- شما می‌توانید از طریق قسمت ساخت سایت، mobile device family هایی را انتخاب کنید تا بر روی سایت اعمال شود.

برای آن‌ که فعالیت  بر روی مجموعه قوانین یک  family تعریف کنید باید از ( )  گزینه مدیریت عملیات را انتخاب کنید. در صفحه بازشده می‌بینید که 4 مقدار برای فعالیت ها می‌تواند تعریف شود: 

  1.   layout template modifications: اجازه می‌دهد تا نحوه چیدمان پورتلت‌ها را در صفحه تغییر دهید.  
  2.   theme modifications : اجازه می‌دهد تم دلخواهی را برای نمایش صفحات انتخاب کنید. به عبارت دیگر شکل و ظاهر صفحات تغییر میابد.  


URL redirects و site redirects نیز برای حالتی استفاده می‌شوند که شما بخواهید مطمئن باشید کاربری که از طریق گوشی همراه خود به سایت شما مراجعه می‌کند، نمایش مناسبی از صفحه را می‌بیند، لذا می‌توانید ابتدا ورژنی از سایت یا صفحات که برای نمایش در گوشی مناسب باشد را بر روی پورتال آماده کرده وسپس لینک آن‌ها را در فعالیت تعریف کنید تا درخواست رسیده از کاربران به آن‌ها ارجاع داده شود. اگر برای یک url این کار را می‌کنید آدرس url آن را باید در قسمت مناسب این فرم کپی کنید و اگر برای یک سایت است باید نام سایت و نام صفحه ای که می‌خواهید به آن ارجاع دهید را در فرم وارد کنید.

 

شکل ‏1-4- پس از آن‌که نوع action را redirect to site انتخاب کردید، دو فیلد در ادامه فرم نشان داده می‌شوند؛ یکی فیلد site برای یافتن نام سایت و دیگری فیلد page برای یافتن نام صفحه ای از آن سایت که قصد دارید به آن ارجاع دهید.

 

علاوه بر این 4 دسته بندی یادشده برای فعالیت ها ، برنامه نویسان می‌توانند فعالیت های دیگری را به این فرم اضافه کنند.


به طور خلاصه در فرآیند اصلاح نمایش صفحه یا یک سایت بر روی گوشی‌، انجام چهار گام زیر ضروری است:

  1.    در ابتدا یک mobile device family ایجاد کنید که قصد دارید تعدادی از دستگاه‌ها را در خود جای دهد تا در مراحل بعد  action های خود را بر روی این family تعریف کنید.
  2.    سپس rule هایی را بر روی family ایجادشده، تعریف کنید تا مشخصات  دستگاه‌هایی که در این family قرار می‌گیرند را مشخص کنید.
  3.    در گام بعد این family را بر روی page set  دلخواه خود که می‌تواند مجموعه صفحات عمومی سایت و یا مجموعه صفحات خصوصی آن باشد اعمال کنید.( البته می‌توانید این کار را بر روی یک صفحه مجزا نیز انجام دهید.)
  4.    در مرحله آخر قعالیت هایی را بر روی  family تعریف کنید که نمایش صفحه تقاضا شده را  مطابق خواسته شما انجام دهد. 


برای درک بهتر این موضوع به صورت عملی، دو مثال زیر را  درباره استفاده ازfamily mobile device ها  در نظر بگیرید. فرض کنید ورژنی از سایت را در اختیار دارید که مناسب برای نمایش بر روی گوشی‌های اندرویدی است. یعنی شما سایتی با عنوانی مشخص مثلا Android liferay ایجاد کرده و  با تنظیماتی که  انجام می‌دهید، درخواست‌هایی که از گوشی‌های اندرویدی به سایت لایفری وارد می‌شود را به این سایت ارجاع می‌دهید.

قبلا توضیح داده شد که برای ایجاد یک سایت می‌بایست از قسمت منوی کنترل و سپس انتخاب  سایت ها  وارد سایت ها شده و گزینه() را زده و گزینه  blank site را انتخاب ‌کنید. پس از آن در پنجره بازشده نام سایت خود را Android liferay گذاشته و سپس دکمه  ذخیره را بزنید. پس از آن صفحه‌ای با همان عنوان صفحه‌ی پیش فرض سایت لایفری که  welcome است، در این سایت ایجاد کنید. حال وارد سایت لایفری شده و از منوی سایت، وارد پیکربندی آن شده و بر روی  mobile device families کلیک کنید. سپس در پنجره باز شده بر روی دکمه () کلیک کرده و نام mobile device family تان را مثلا Android mobile گذاشته و ذخیره کنید. پس از آن بر روی نام mobile device families ایجاد کرده‌ی خود کلیک کرده و در صفحه بازشده از طریق دکمه () وارد فرمی شوید که در آن بر روی mobile device family خود یعنی Android mobile  قوانینی را تعریف می‌کنید. نامی برای این قانون گذاشته و از قسمت سیستم عامل گزینه Android OS را انتخاب کنید.(اگر خواستید چند سیستم عامل را تعریف کنید لازم است تا کلید ctrl صفحه کلید خود را گرفته و گزینه‌های لازم را انتخاب کنید.) در قسمت نوع ابزار گزینه دیگر ابزارها را انتخاب کنید تا معلوم شود این mobile  familiy بر روی موبایل‌ها اجرا می‌شود نه تبلت‌ها. با انجام کار‌های گفته شده گزینه ذخیره را بزنید. پس از آن برای آن‌که بتوانید درخواست‌های رسیده از موبایل‌های اندرویدی را ارجاع دهید، به قسمت ساخت از سایت خود رفته و گزینه () را که در کنار public pages قرار دارد بزنید و در پیکربندی و از پنجره بازشده از تب پیشرفته و در قسمت  Mobile Device Rules نام mobile device family خود را که ساخته بودید انتخاب کنید.

 

 

شکل

پس از آن‌که نام mobile device family خود را انتخاب کردید و نام آن در فرم درج شد، از طریق دکمه () که در کنار آن وجود دارد گزینه مدیریت عملیات را بزنید تا وارد صفحه‌ای شوید که در آن با کلیک بر روی (  ) می‌توانید فعالیتی را اضافه کنید. در آن‌جا از قسمت type گزینه Redirect to Site را انتخاب نموده و نام سایتی که برای ارجاع دادن ساخته اید را انتخاب کنید. ما نام این سایت را Android liferay گذاشته بودیم. در زیر قسمت  page نیز صفحه‌ای از آن سایت را انتخاب کنید که می‌خواهید به آن ارجاع داده شود که ما نام آن را welcome گذاشته بودیم. در نهایت بر روی  save کلیک کنید. در پایان، کاربرانی که از طریق گوشی اندرویدی خود به سایت لایفری وارد می‌شوند، به جای مشاهده‌ی صفحه  welcome از سایت لایفری به صفحه  welcome از سایت Android liferay هدایت می‌شوند.


قبل از آن‌که از این مثال خارج شویم، در نظر بگیرید بخواهیم کاری دیگر نیز انجام دهیم. ما می‌توانیم قانونی جدید ایجاد کنیم تا بدین وسیله، زمانی که سایت ما توسط تبلت‌های اندرویدی و یا ios ای باز می‌شود یک layout متفاوت نمایش داده شود. برای انجام این کار، شما نیاز دارید چهار گامی که در بالا توضیح داده شد را برای این مورد نیز دنبال کنید. یعنی در گام اول، به سایت لایفری رفته و در آن mobile device family خود را ایجاد کنید و سپس با کلیک بر روی نام آن وارد صفحه Add classification rule شده و در آن یک قانون اضافه کنید که پس از آن به این قانون، نامی اختصاص داده  و از قسمت operating system گزینه های Android و iphone را انتخاب کرده و از قسمت  type گزینه Tablets را انتخاب کنید و تغییرات را ذخیره کنید. سپس در گام سوم به قسمت ساخت از سایت رفته و از طریق دکمه () در کنارصفحه عمومی وارد پیکربندی شوید و در قسمت Mobile Device Rules نام mobile family موردنظر خود را انتخاب کنید. با این انتخاب،  تا به این‌جا دو قانون بر روی سایت ما تعریف شده است و به همین خاطر اولویت بندی می‌گیرند. به این ترتیب درخواستی که از یک کاربر برای مشاهده سایت لایفری می‌رسد، اگر مشمول هر دو قانون باشد، طبق اولویت قانون‌ها به آن رسیدگی می‌شود. اما در اینجا این طور نیست؛ چرا که یکی برای گوشی‌ها و دیگری برای تبلت‌ها تعریف شده است. پس هیچ دستگاهی مشمول هر دو قانون نمی‌شود.

در انتهای کار شما نیاز دارید که فعالیت لازم را بر روی  mobile family خود که برای تبلت‌ها ساخته‌اید تعریف کنید و برای این‌کار ، از قسمت () که در کنار صفحه عمومی قرار دارد(با این فرض که میخواهید تغییر چیدمان جدید بر روی صفحات عمومی اعمال شود) و در قسمت Mobile Device Rules ، نام mobile device family ای که ساختید را انتخاب کنید. پس از آن که نام این family در قسمت Mobile Device Rules اضافه شد، بر روی دکمه () رفته و گزینه مدیریت عملیات را انتخاب کنید. در صفحه بازشده‌ی پس از آن، پس از تعیین نام برای فعالیت ، از قسمت type گزینه Layout Template Modification را انتخاب کنید و با این انتخاب چیدمان های  موجود بر روی پورتال به شما نشان داده شده که شما layout دلخواه خود را از بین آن‌ها انتخاب می‌کنید و تغییرات خود را ذخیره می‌کنید. به این ترتیب درخواست‌هایی که از تبلت‌های ios ای و اندرویدی برای مشاهده صفحات عمومی سایت لایفری می‌رسد مشمول mobile device دوم ما شده و با تغییر چیدمان موردنظر ما، به کاربر نشان داده می‌شود.

 


 

00
قبلی