آموزش لایفری 7

به اشتراک گذاری

دنیای وب، همواره در حال گسترش است و با به وجودآمدن وب2 امکان مشارکت کاربران در فضای مجازی و ایجاد محتوا از سوی آنها و همچنین اشتراک گذاری مطالب از سوی آنها، فراهم آمده است. بنابراین برای راحتی کار ویجت ها به وجود آمدند. ویجت ها بخشی از کد قابل حمل هستند که برای منظور خاصی طراحی شده اند و میتوان آنها را داخل هر صفحه ای از وب نصب و اجرا کرد بدون آنکه نیاز به کامپایل اضافی داشته باشند.

پورتال لایفری نیز امکان استفاده از تمامی پورتلت هایش به عنوان ویجت را فراهم آورده است. بدین ترتیب که می توان، یک نمونه پورتلت که در سایتی استفاده میشود را درسایت های دیگر ماند فیسبوک مورد استفاده قرار داد.

برای به اشتراک گذاری یک پورتلت به عنوان ویجت، بر روی آیکون() مربوط به آن پورتلت کلیک کرده و گزینه ی پیکربندی را انتخاب کنید و سپس به تب به اشتراک گذاری بروید. برای مثال تب به اشتراک گذاری مربوط به پورتلت بلاگ در ‏شکل2 نشان داده شده است. که در ادامه هریک از گزینه های آن را توضیح خواهیم داد.

 

شکل2. تب به اشتراک گذاری

•  اضافه کردن وب سایت

برای استفاده از پورتلت مربوطه به عنوان ویجت در وبسایت، کافیست قطعه کد جاوا اسکریپتی که پورتلت در اختیارتان قرار میدهد را در صفحه ی سایت مورد نظرتان کپی کنید و گزینه ی
"به کاربران اجازه دادن شود مولفه‌ی ویکی را به سایر وب‌سایت‌ها اضافه کنند." را به "بله"، تغییر دهید در این صورت با لودشدن صفحه ی سایت، قطعه کد عمل کرده و محتویات پورتلت را در صفحه ی سایت نشان می دهد.

فیسبوک

برای استفاده از پورتلت های لایفری به عنوان اپلیکیشن در فیسبوک باید از قسمت فیسبوک اقدام کنید. برای این کار ابتدا بر روی لینک     کلید API و URL صفحه را از فیسبوک دریافت کن برای دریافت کلید API و URL مربوط به صفحه ی شخصی خود از فیسبوک کلیک کنید و سپس آن مقادیر را در قسمت مشخص شده در ‏شکل3 کپی کنید. پس از ذخیره ی تغییرات پورتلت مربوطه به عنوان یک اپلیکیشن در فیسبوک قابل دسترسی خواهندبود.

 

شکل3. گزینه ی فیسبوک برای استفاده ی پورتلت به عنوان اپلیکیشن در فیسبوک

•  جست وجو

Open social شامل مجموعه ای از APIها برای به کارگیری در شبکه های اجتماعی و دیگر اپلیکیشن های وب میباشد. به طور مثال iGoogle سرویسی است که توسط گوگل ارائه می شود و به کاربران امکان ساخت صفحات قابل تنظیم را میدهد و آن ها میتوانند به صفحات، گجت ها را اضافه کند.

پورتال لایفری نیز سرویسی را ارائه میدهد که کاربران بتواند پورتلت ها را به عنوان گجت های Open social، به صفحاتی مانند iGoogle که سازگار با سرویس های Open social هستند اضافه کنند.

برای استفاده از پورتلت های لایفری به عنوان گجت در صفحات موردنظر باید از قسمت Open social اقدام کنید. این قسمت یک آدرس URL یکتا که متعلق به یک نمونه پورتلت است را در اختیارتان قرار میدهد که از این آدرس در صفحه ی موردنظر میتوانید استفاده کنید و همچنین گزینه ی "به کاربران اجازه افزودن ویکی به یک پلت فرم اجتماعی دهید." را به "بله" تغییر دهید.

 

شکل4. گزینه ی جست و جو آدرسی یکتا مربوط به نمونه پورتلت را برای استفاده در صفحات مورد نظر در اختیارتان قرار می دهد.

•  Netvibes

قسمت Netvibes مانند قسمت OpenSocial می باشد با این تفاوت که کاربران می تواند ثبت ناام کنند و یک پورتال شخصی به نام داشبورد  برای خود بسازند و ویجت های قابل تنظیم را به داشبورد خود اضافه کنند.

00
قبلی