آموزش لایفری 7

تنظیمات ویجت  جست و جو 

برای انجام تنظیمات مربوط به ویجت جستجو و مشخص نمودن گزینه‌های موجود در این بخش، بر روی آیکون (  ) کلیک نمایید، سپس پیکربندی را انتخاب نمایید. 

 

شکل ‏1 4-بخش تنظیمات اولیه  در تنظیمات اپلیکیشن جستجو دارای سه بخش تنظیمات نمایش،تنظیمات چک املا و سایر تنظیمات می‌باشد.

در بخش تنظیمات نمایش :  شما می‌توانید محدوده نتایج جست و جو را مشخص نمایید و ویژگی‌های قابل استفاده در فیلتر نتایج جست و جو را فعال و یا غیر فعال نمایید. در فیلد محدوده، شما می‌توانید محدوده نتایج جست و جو را مشخص نمایید و یا مشخص نمودن آن را بر عهده‌ی کاربران قرار دهید. شما به ویژگی‌های سایت ها ،نوع منابع،برچسب،دسته بندی ها ،پوشه ،کاربر و تاریخ تغییر یافته دسترسی دارید که می‌توانید با کلیک بر لینک پیکربندی که درپایین هر ویژگی قرار دارد، تنظیمات مربوط به نحوه‌ی نمایش آن‌ها را مشخص نمایید. تنظیماتی را که شما برای هر ویژگی مشخص می‌کنید به عنوان تنظیمات جستجوی پیشرفته در قالب یک رشته JSON استفاده می‌شود. در صورتی که شما شناختی از JSON ندارید، نگران نباشید، زیرا لایفری به صورت خودکار تنظیمات را در قالب یک شی از نوع JSON قرار می‌دهد. شما باید تنها برروی مقادیر این تنظیمات توجه داشته باشید. در بخش پیکربندی برای هر ویژگی، فیلد‌های زیر قابل تنظیم می‌باشند.

 

 • نمایش شکل: مشخص می‌کند که آیا ویژگی در لیست ویژگی‌های موجود در کنار نتایج جست و جو نمایش داده شود یا نشود.

 

 • وزن : ترتیب قرار گیری ویژگی را نسبت به سایر ویژگی‌ها مشخص می‌نماید. ویژگی‌ای که دارای بیش‌ترین وزن می‌باشد در صدر لیست ویژگی‌ها قرار خواهد گرفت. به صورت پیش فرض سایت ها بیش‌ترین وزن را دارد و تاریخ تغییر یافته دارای کمترین وزن می‌باشد. 
 • آستانه فرکانس: حداقل تعداد تکرار برای نمایش یک دارایی که دارای آن ویژگی است را مشخص می‌نماید. به طور مثال در صورتی که مقدار این فیلد برای یک ویژگی  برابر 3 باشد و در یک دارایی دارای آن ویژگی واژه‌ی مورد جست و جو تنها دوبار تکرار شده باشد، در لیست نتایج نشان داده نخواهد شد.
 • حداکثر عبارات : حداکثر تعداد نمونه‌های موجود در هر ویژگی‌ را می‌توانید در این فیلد مشخص نمایید. به طور مثال در صورتی که این مقدار این فیلد را برای دسته بندی برابر با 5 قرار دهید، حداکثر 5 دسته‌بندی در لیست مربوط به آن نمایش داده می‌شود.
 • نمایش تعداد منبع : با فعال نمودن این گزینه تعداد دارایی‌های موجود در هر نمونه که دارای کلمه‌ی مورد جست و جو می‌باشند، در یک پرانتز در کنار نام هر نمونه نمایش داده خواهد شد.
 • منبع فعلی /موجود :  با استفاده از این فیلد می‌توانید مشخص نمایید چه دارایی‌هایی در نتایج جست و جو ظاهر شوند. این فیلد تنها در بخش پیکربندی نوع منابع در دسترس می‌باشد.

شکل ‏1 5- دارایی‌های موجود در بخش  فعلی در نتایج جست و جو ظاهر خواهند شد.

 • نوع نمایش: با استفاده از این فیلد می‌توانید، نحوه‌ی نمایش برچسب‌ها و دسته‌بندی‌ها را مشخص نمایید. شما می‌توانید مقادیرلیست و مجموعه را برای این فیلد انتخاب نمایید. این فیلد تنها در بخش تنظیمات ویژگی برچسب و دسته بندی در دسترس می‌باشد.
 • برچسب : این فیلد تنظیمات، تنها برای ویژگی تاریخ تغییر یافته می‌باشد که مشخص کننده‌ی عنوان‌های بازه‌های زمانی موجود برای فیلد تاریخ تغییر یافته می‌باشد. 
 • بازه : این فیلد تنظیمات تنها برای ویژگی تاریخ تغییر یافته می‌باشد که مشخص کننده‌ی بازه‌های زمانی موجود برای فیلد تاریخ تغییر یافته می‌باشد.

تنظیمات چک املا: بخش بعدی بخش تنظیمات چک املا می‌باشد که می‌توانید در آن تنظیمات زیادی را انجام دهید.

 

شکل ‏1 6- بخش بعدی بخش تنظیمات چک املا می‌باشد که می‌توانید در آن تنظیمات زیادی را انجام دهید.

 • اگر تعداد نتایج نمایش قابل قبول نبود "آیا منظور شما این بود..." را نمایش دهید: با فعال نمودن این گزینه، هنگامی که نتایج جست و جو از حد آستانه‌ی مشخص شده کمتر باشد، پرس و جویی را بر اساس کلمات کلیدی چک املا به همراه جمله‌ی "آیا منظو شما این بود "نمایش داده خواهد شد.
 • آستانه نمایش آیا منظور شما این بود: این فیلد مشخص کننده‌ی مقدار حد آستانه‌‌ی تعداد نتایج نمایش داده شده برای نمایش جمله‌‌ی" آیا منظور شما این بود "... می‌باشد.
 •  نمایش کوئری‌های مربوطه :  در صورت فعال نمودن این فیلد، ی پرس و جوهایی مرتبط با پرس و جوی مورد جست و جوی شما نمایش داده خواهد شد.
 • حداکثر نمایش کوئری‌های مربوطه: این فیلد مشخص کننده‌ی حداکثر تعداد پرس و جو‌های مرتبط قابل نمایش می‌باشد. 
 • آستانه نمایش کوئری‌های مربوطه : این فیلد نشان دهنده‌ی یک حد آستانه برای نمایش پرس و جو‌های مرتبط می‌باشد. به طور نمونه در صورتی که مقدار 5 را برای این فیلد قرار دهید، در صورتی که نتایج جست و جوی ناشی از پرس و جوی شما کمتر 5 باشد پرس و جو‌های مرتبط نمایش داده خواهد شد.
 •  افزودن کوئری‌های وابسته جدید بر اساس کوئری‌های موفق : با فعال نمودن این فیلد پرس و جو‌هایی که نتایج جست و جوی آن‌ها به حد آستانه رسیده باشد، indexed خواهند شد و به عنوان پرس و چو‌های مرتبط یا بخش پیشنهادات تکمیلی به کاربران ارائه خواهد شد.
 • آستانه فهرست کردن کوئری ها :  این فیلد مشخص کننده‌ی حد آستانه برای نمایش افزودن کوئری‌های وابسته جدید بر اساس کوئری‌های موفق می‌باشد.

 سایر تنظیمات : بخش دیگر سایر تنظیمات می‌باشد که برای انجام تنظیمات متفرقه می‌باشد.

 

شکل ‏1 7- بخش دیگر سایر تنظیمات می‌باشد که برای انجام تنظیمات متفرقه می‌باشد.

 •   نمایش نتایج در فرم مستندات : این فیلد را هرگز در هنگام نمایش نتایج به کاربران فعال نکنید. توسعه دهندگان از این قابلیت برای بررسی نتایج به طور کلی استفاده می‌نمایند. بخشی از کار توسعه دهنگان در هنگام ایجاد indexer جست و جو، تبدیل اسناد و سایر محتوا‌های قابل index شدن به یک سری موضوع و تبدیل مجدد موضوع ها به اسناد می‌باشد. به عبارت دیگر توسعه دهندگان از این فیلد برای مشاهده‌ی نحوه‌ی index شدن موضوع ها استفاده می‌نمایند.
 • مشاهده درمتن : با فعال نمودن این فیلد، با کلیک بر لینک دارایی موجود در نتایج جست و جو، محتوای کامل آن در پرتلتی که آن دارایی به آن تعلق دارد نمایش داده خواهد شد. به طور مثال در صورتی که دارایی یک مقاله‌ی محتوای وب باشد با کلیک بر لینک آن محتوای کامل آن در پرتلت نمایش محتوای سایت مربوطه و یا در پرتلت ناشر منبع مربوط به آن نمایش داده خواهد شد.
 •   نمایش کوئری اصلی : با فعال نمودن این فیلد پرس و جو‌‌ی دقیق در فرایند جست و جو نمایش داده خواهد شد. این فیلد را هرگز در هنگام نمایش نتایج به کاربران فعال نکنید.
 •   نتایج جستجو نمایش داده شود.: با فعال نمودن این فیلد، نتایج جست و جوی سایر افزونه‌های وب نیز نمایش داده خواهد شد. به این ترتیب توسعه دهندگان در لایفری می‌توانند افزونه‌هایی را برای جست و جو طراحی نمایند که نتایج ناشی از جست و جو با آن‌ها در ویجت جستجو لایفری نمایش داده خواهد شد.

ویجت جستجو یکی از ویجتهای قوی در لایفری می‌باشد که دارای مکانیزمی توسعه‌پذیر، قوی و قابل تنظیم می‌باشد. 
در این بخش نحوه‌ی پیکربندی و استفاده از ویجت جستجو را مطرح نمودیم.

00
قبلی