آموزش لایفری 7

شخصی‌سازی سایت‌های شخصی

به طور پیش فرض کاربران تازه ایجادشده در پورتال، دارای یک سایت شخصی برای خود می‌باشند و هرکاربر میتواند به عنوان یک ادمین سایت در سایت شخصی خود عمل کند. سایت‌های شخصی می‌تواند شخصی‌سازی شود اما بیش از یک عضو نخواهد داشت. صفحات عمومی در سایت های شخصی فضایی را دراختیار کاربر قرار میدهد که محتوا و اپلیکیشن هایی را اضافه کند تا دردسترس عموم  حتی مهمان قرار گیرد. بلاگ‌ها معمولا در صفحات عمومی هستند ولی داکیومنت های کاربر در صفحات خصوصی از سایت شخصی او آورده میشوند.

امکان غیرفعال سازی سایت های شخصی برای کاربران در پورتال وجود دارد؛ به این ترتیب که ویژگی‌های زیر را در فایل portal-ext.properties  اضافه کنید:

layout.user.public.layouts.enabled=false
layout.user.private.layouts.enabled=false

   نکته: صفحات عمومی و خصوصی سایت‌های شخصی مستقل از هم هستند؛ مثلا شما می‌توانید امکان صفحات عمومی در سایت شخصی کاربران را غیرفعال ودر عین حال صفحات خصوصی وی را فعال نگه‌دارید.

در صورتی‌ که در ابتدا داشتن سایت شخصی برای اعضای instance را فعال کرده باشید، اما پس از مدتی تصمیم به غیرفعال کردن این امکان بگیرید چه فرآیندی رخ می‌دهد؟ جواب اینست که این سایت‌های شخصی متعلق به کاربران پابرجا می‌مانند تا زمانی‌که کاربران بار دیگر در پورتال لاگین نمایند، پس از آن صفحات شخصی آنها حذف می‌شود، اما قبل از آن امکان برداشتن اطلاعات مهم از سایت شخصی شان به آن‌ها داده می‌شود.

همچنین می‌توان تنظیماتی را به کار گرفت تا کاربران بلافاصله پس از عضو شدن در پورتال، به شکل اتومات صاحب صفحه شخصی نباشند؛ بلکه وابسته به نیازشان خود بتوانند نسبت به ایجاد صفحه شخصی برای خود اقدام کنند. برای انجام این کار در درجه اول باید دو ویژگی layout.user.public.layouts.enabled و layout.user.private.layouts.enabled مقادیر true داشته باشند و در درجه دوم می‌باید ویژگی‌های زیر را به فایل portal-ext.properties اضافه کنید:

layout.user.public.layouts.auto.create=false
layout.user.private.layouts.auto.create=false

 

 به عبارت دیگر اگر تمام چهار ویژگی

layout.user.public.layouts.enabled

layout.user.private.layouts.enabled

 layout.user.public.layouts.auto.create

 layout.user.private.layouts.auto.create

 بر روی مقدار true تنظیم شده باشند که به طور پیش فرض نیز چنین است، هر یک از کاربران می‌توانند صاحب صفحه‌ای شخصی برای خود باشند که به هنگام ثبت نام اولیه کاربران در پورتال برای آن‌ها ساخته می‌شود. تعداد زیادی ویژگی در فایل portal.properties  وجود دارد که با تنظیم آنها می‌توانید سایت‌های شخصی را که به شکل اتومات به وجود می‌آیند شخصی‌سازی کنید. شما می‌توانید نام صفحات پیش فرض، ویجت هایی که در صفحه ظاهر می‌شوند، تم و layout template صفحات پیش فرض را تغییر داده و به قولی دیگر آن را شخصی‌سازی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش‌های  Default User Public Layouts و Default User Private Layouts   از فایل portal.properties  مراجعه کنید.

  نکته:به طورپیش فرض هرکاربر عضو در پورتال قادر به ویرایش صفحات و اپلیکیشن‌های موجود در سایت شخصی خود می‌باشد. اما از سوی دیگر، ادمین پورتال می‌تواند بخش‌های قابل تغییر و ویرایش از سایت های شخصی را محدود و به عبارت دیگر مشخص کند و این کار را با حذف کردن مجوزهای مورد نظر از نقش‌ها در سیستم مجوزهای پورتال(Liferay Portal’s permissions system) انجام می‌دهد.

حتی می‌توانید تنها به نقش مشخصی اجازه‌ی داشتن سایت شخصی در instance را بدهید. فرض کنید بخواهیم این موضوع برای  power user برقرار باشد، کافیست تا ویژگی‌های زیر را به فایل portal-ext.properties  اضافه کنید. 

layout.user.public.layouts.power.user.required=true
layout.user.private.layouts.power.user.required=true

 به طور کلی باید گفت که ویژگی  سایت شخصی یک ویژگی پویا(dynamic) در محیط  instance پورتال لایفری است و برای مدیریت و شخصی‌سازی محتوا در یک سایت مستقل که صرفا برای همان کاربر فراهم می‌شود ایجاد گردیده است.  

00
قبلی