آموزش لایفری 7

پرتلت منابع پربازدید

پرتلت منابع پربازدید یکی از پرتلت‌های دسترسی دارایی‌ها در صفحات می‌باشد. این پرتلت دارایی‌ها را به شکل نزولی به ترتیب بیشترین بازدید نمایش می‌دهد. دارایی‌هایی که دارای بیشترین مقدار تعداد مشاهده می‌باشند دارای بیشترین بازدید هستند. هر چه بر روی یک دارایی کلیک بیشتری شود، آمار بازدید دارایی افزایش می‌یابد.

ابتدا یک  پرتلت منابع پربازدید را به یک صفحه اضافه کنید. به طور پیش فرض پس از اضافه شدن پرتلت به صفحه،  پرتلت منابع پربازدید حاوی تمامی دارایی‌های یک وبسایت از جمله محتوا‌های وب، بلاگ‌ها و... می‌باشد. برای انجام تنظیمات مربوط به آن بر‌روی آیکون (  ) کلیک کنید و سپس پیکر بندی را انتخاب کنید. 

 

شکل ‏1-1- رابط کاربری مربوط به پیکر بندی پرتلت منابع پربازدید

از بخش تنظیمات اولیه می‌توان تنظیمات مربوط به سه بخش: انتخاب منبع، تنظیمات نمایش،اشتراکات را انجام داد. 

 1. در بخش انتخاب منبع : شما می‌توانید مشخص کنید که پرتلت منابع پربازدید چه دارایی‌هایی را نمایش دهد وکدام یک را نمایش ندهد. در این بخش می توانید، مشخص کنید که پرتلت منابع پربازدید تنها انواع خاصی از دارایی‌ها، دارایی‌هایی از محدوده مشخصی و یا دارایی‌هایی که دارای تگ‌های خاص یا دسته بندی‌های خاصی هستند را نمایش دهد.

از قسمت منبع می‌توان منبع را تنظیم نمود، علاوه بر آن می‌توان از قسمت نوع مطلب ، نوع دارایی‌های نمایش داده شده را مشخص نمود.
برای تنظیم محدوده  از مسیر محدوده →منبع  اقدام کنید.

 

شکل ‏1-2- تنظیم محدوده  پرتلت پرتلت منابع پربازدید

با انتخاب سایت جاری می‌توان محدوده را برای سایت جاری تنظیم نمود. با انتخاب عمومی می‌توان تنها دارایی‌های منتشر شده در محدوده عمومی را نمایش داد. با انتخاب سایر سایت ها می‌توان محدوده را بر روی سایت‌های دیگری که در پرتال وجود دارد، تنظیم نمود. به این معنا که دارایی‌های منتشر شده در سایت‌های دیگر در پرتلت منابع پربازدید نمایش داده خواهد شد.
می‌توان از طریق کلیک بر دکمه‌ی انتخاب چندین محدوده برای دارایی‌های نمایش داده شده در یک پرتلت منابع پربازدید تعریف نمود. برای حذف یک محدوده می‌توان بر آیکون   کلیک نمود.
از قسمت نوع منابع می‌توان نوع دارایی‌های نمایش داده شده را مشخص نمود.

 

شکل ‏1-3- انتخاب نوع دارایی برای نمایش درپرتلت منابع پربازدید

با انتخاب دست کم یکی از تمام انواع دارایی‌ها در پورتلت منابع پربازدید نمایش داده می‌شود. برای انتخاب نوع خاصی از دارایی‌ها می‌توان از قسمت نوع منابع یکی از انواع دارایی‌ها را مشخص نمود. در صورت نیاز به نمایش بیش از یک نوع دارایی می‌توان بیشتر از یک مورد انتخاب شود را، انتخاب نمود. هنگامی که یکی از موارد را انتخاب می کنیم دو کادر موجود وانتخاب شده ظاهر می شود که برای افزودن دارایی به لیست موجود می‌توان از (  ) و برای حذف دارایی از لیست از(  ) استفاده نمود.

 

شکل ‏1 4- انتخاب چند نوع دارایی برای نمایش در پورتلت منابع پربازدید

بخش دیگر فیلتر می‌باشد که می‌توان دارایی‌ها را براساس وجود یا عدم وجود هر یا همه ی برچسب‌ها و دسته‌بندی‌های انتخابی برای نمایش درپورتلت منابع پربازدید فیلتر کرد. با استفاده از  انتخاب می‌توان برچسب‌های تعریف شده را مشخص نمود و برای افزودن برچسب جدید برچسب را وارد کرده و روی دکمه افزودن کلیک می‌کنیم. 
برای ایجاد قواعد جدید برای فیلتر دارایی‌ها می‌توان از(  ) و برای حذف یکی از آنها می‌توان از (   ) استفاده نمود.

 

شکل ‏1 5-فیلتر کردن درایی‌ها بر اساس برچسب‌ها و دسته بندی‌ها و قواعد دیگر.

در صورت فعال کردن "فقط منابعی که به عنوان صفحه‌ی نمایش انتخاب کرده است نمایشده " تنها دارایی‌هایی که برای نمایش آنها صفحه‌ی دارای پرتلت منابع پربازدید به عنوان صفحه نمایش انتخاب شده باشد، نمایش داده می‌شود.
می‌توان پرتلت منابع پرطرفدار را تنظیم نمود تا تنها دارایی‌هایی را نمایش دهد که با ویژگی‌های کاربر سفارشی تطابق داشته باشد.. با تنظیم این بخش دارایی‌هایی که منطبق بر این فیلد می‌باشد، بازیابی می‌شود.
پس از مشخص نمودن و انتخاب دارایی‌ها، شما می‌توانید نحوه نمایش آن‌ها را مشخص کنید. به این منظور به بخش تنظیمات نمایش در رابط کاربری تنظیمات اولیه پرتلت منابع پربازدید  مراجعه کنید. بخش تنظیمات نمایش کنترل دقیقی بر نحوه‌ی نمایش دارایی‌ها به شما می دهد. گزینه‌های بسیاری برای پیکربندی نحوه‌ی نمایش دارایی‌ها در اختیار دارید.

2 . تنظیمات نمایش: این بخش به شما اجازه می دهد تا یک قالب  برای نحوه‌ی نمایش دارایی‌های پرتلت منابع پربازدید انتخاب نمایید. پرتال لایفری دارای قالب‌های آماده زیر برای نمایش دارایی‌ها می‌باشد.    

 • چکیده : این قالب 100-500 کاراکتر اول از دارایی‌های موجود را نشان می دهد. تعداد کاراکتر‌های نمایش داده شده را از طریق فیلد طول چکیده مشخص می‌شود. به صورت پیش‌فرض این قالب برای نمایش دارایی‌ها در پرتلت منابع پربازدید انتخاب شده است.
 •  جدول: این قالب محتوا‌ها را در قالب یک جدول HTML نمایش می‌دهد. شما می توانید توسط یک توسعه دهنده تم به آن استایل  دهید.
 • لیست موضوع : این قالب، عنوان دارایی‌ها را که کاربر وارد کرده است را نمایش می‌دهد.
 • کل محتوا :  محتوای  کامل دارایی‌ها را نمایش می‌دهد.

علاوه بر قالب‌های فوق  خلاصه با لینک مطلب  و Map که متعلق به محدوده عمومی می‌باشد وجود دارند.

 

 •  خلاصه با لینک مطلب : خلاصه هر دارایی را همراه با لینک ادامه مطلب  که یک لینک به متن کامل مقاله است را نمایش می‌دهد. در این قالب با استفاده از آیکون () می‌توان دارایی‌ها را در فیس‌بوک، توییتر و... به اشتراک گذاشت.
 • قالب Map: دارایی‌های دارای موقعیت جغرافیایی را به در هر دو شکل نقشه گوگل و نقشه خیابان باز نمایش می‌دهد. توضیحات بیشتر در زمینه‌ی دارایی‌های دارای موقعیت جغرافیایی مطرح خواهد ‌شد.  برای انجام تنظیمات مربوط به نقشه‌ها می‌توان از بخش  پنل مدیریت سایت از مسیر زیر این تنظیمات را انجام داد .
  نقشه ها → پیشرفته → تنظیمات سایت →پیکربندی

 

شکل ‏1-6- تنظیمات مربوط به نقشه در لایفری.

شما می‌توانید برای پرتلت منابع پربازدید یک قالب دلخواه ایجاد کنید. برای ایجاد یک قالب جدید روی مدیریت قالب ها کلیک کنید. رابط کاربری مربوط به الگوی نمایش برنامه های کاربردی ظاهر خواهد شد. که می‌توانید با کلیک بر آیکون ( ) می‌توانید یک قالب جدید ایجاد کنید. برای ایجاد قالب می‌توان از زبان‌های Free Marker و Velocity استفاده نمود که برای لایفری7 زبان Velocity منسوخ شده است. 

 

شکل ‏1 7- رابط کاربری ایجاد قالب جدید

در فیلد نام که فیلد الزامی می‌باشد باید نام قالب را وارد کنید. در بخش جزییات می‌توانید توسط فیلد زبان، زبان ایجاد قالب را انتخاب نمایید. در فیلد توضیح می‌توان توضیحاتی را درباره‌ی قالب وارد نمود. مطابق شکل از بخش تصویر کوچک می‌توانید یک آیکون برای قالبتان انتخاب نمایید.

 

شکل ‏1-8-شما می‌توانید در بخش اسکریپت کد مربوط به قالب را بنویسید.

شما می‌توانید با کمک متغیر‌های موجود در بخش اسکریپت و استفاده از تگ‌های HTML و استفاده از کد‌های CSS برای استایل دهی به قالب، قالب دلخواه خود را برای نمایش دارایی‌های موجود در پرتلت منابع پربازدید ایجاد کنید و یا از بخش فایل اسکریپت یک فایل آماده برای قالب اضافه کنید. پس از نوشتن کد‌های قالب تنظیمات را ذخیره کنید. شما می‌توانید در بخش تنظیمات نمایش قالب ایجاد شده را انتخاب کنید و از آن استفاده نمایید.

 

شکل ‏1-9- شما می‌توانید در بخش تنظیمات نمایش قالب ایجاد شده را انتخاب کنید و از آن استفاده نمایید.

عملکرد لینک :  به صورت پیش‌فرض مقدار این فیلد نمایش محتوای کامل می‌باشد. هنگامی که این حالت انتخاب شده ‌باشد، زمانی که روی لینک یک دارایی کلیک می‌کنیم، محتوای کامل دارایی در پرتلت پرتلت منابع پربازدید جاری نمایش داده می‌شود. اگر مقدار این فیلد مشاهده در متن باشد، کلیک کردن روی لینک یک دارایی باعث می‌شود که دارایی در ویجتی که دارایی متعلق به آن می‌باشد نمایش داده شود. برای مثال، یک وبلاگ که در پرتلت وبلاگ ایجاد شده است در آن پرتلت و در صفحه ی مربوطه نمایش داده می‌شود. در صورتی که دارایی دارای یک صفحه‌‌ی نمایش باشد، محتوای کامل دارایی در پورتلت ناشر منبع پیش‌فرض مربوط به صفحه نمایش داده خواهد شد.


نکته: تصویر کوچک در محتواهای وبی که دارای تصویر کوچک هستند، در پرتلت منابع پربازدید به صورت یک تصویر کوچک که به محتوای کامل محتوای وب لینک داده شده است، نمایش داده می‌شوند. برای استفاده از این ویژگی می‌توان یک محتوای جدید به صورتی که با تنظیمات پرتلت منابع پربازدید برای نمایش آن سازگار باشد ایجاد کرد و یا یکی از محتوا‌ها را ویرایش کرد، قبل از انتشار محتوا با کلیک بر بخش تصویر کوچک می‌توان یک تصویر را آپلود و یا لینک یک تصویر آپلود شده را وارد نمود.

 

شکل ‏1-10- افزودن تصویر شاخص به محتوا

تعداد بخش‌های نمایش: این گزینه به شما اجازه می‌دهد که حداکثر تعداد دارایی ها‌یی را که پرتلت منابع پربازدید می‌تواند نمایش دهد را مشخص کنید. اگر امکان صفحه بندی ، فعال باشد، هیچ محدودیتی برای تعداد دارایی‌هایی کهپرتلت منابع پربازدید نمایش می‌دهد، وجود ندارد و این فیلد مشخص کننده حداکثرتعداد دارایی‌هایی که در هر صفحه نمایش داده می‌شود، می‌باشد.


نوع صفحه بندی : این فیلد می‌تواند مقادیر هیچ،عادی ،ساده را بگیرد. با قرار دادن مقدارهیچ برای این فیلد،  پرتلت منابع پربازدید حداکثر تعداد مشخص شده در فیلد تعداد آیتم های نمایش را نمایش می‌دهد. با تنظیم نوع صفحه بندی به  ساده دکمه‌ی قبلی و بعدی به صفحه پرتلت منابع پربازدید اضافه می‌شود که  به وسیله‌ی آن کاربر می‌تواند صفحات بعدی و قبلی را در پرتلت منابع پربازدید  مشاهده کند. با تنظیم نوع صفحه بندی به عادی گزینه‌ها و اطلاعات بیشتری به صفحه‌بندی اضافه می‌شود از جمله دکمه‌ها ی اولین صفحه  و آخرین آخرین صفحه ، یک انتخابگر  برای صفحات، تعداد اقلام در هر صفحه، و تعداد کل نتایج (دارایی نمایش داده) به صفحه پرتلت منابع پربازدید اضافه می‌شود. 


نمایش توصیف متادیتا : فعال بودن این امکان، توضیحات مربوط به Metadata متعلق به دارایی‌ها از جمله برچسب‌ها ویا دارایی‌های مرتبط نمایش داده می‌شود.


زبانهای موجود نمایش داده شود: شما می‌توانید هر دارایی را بومی سازی کنید و چندین نسخه‌‌ی ترجمه‌ از یک دارایی ایجاد نمایید، با فعال کردن این امکان نسخه‌های ترجمه شده در دسترس، در هنگام نمایش کامل محتوا‌‌ی دارایی، برای کاربران قابل نمایش خواهد بود.


Enable Conversion To :اگر شما OpenOffice/LibreOffice در پرتال لایفری فعال نمایید، شما می‌توانید به کاربرانتان این امکان را دهید تا محتواهایشان را به فرمت‌هایی از جمله DOC، ODT، PDF و... تبدیل کنند.
 OpenOffice و  LibreOfficeنمونه‌های متن‌باز  office می‌باشند که معمولا به صورت graphical mode  برای ایجاد اسناد، اجرا می‌شوند. البته می‌توان از آن در حالت server نیز استفاده نمود که می توان از آن برای تبدیل فرمت انواع اسناد استفاده نمود. شما می‌توانید این نرم افزار را روی همان‌هاستی که لایفری روی آن نصب است، نصب کنید و یا روی یک‌هاست جداگانه آن را نصب نمایید. در صورتی که این نرم افزار را روی‌هاست مشترک با لایفری نصب کنید می‌توانید به وسیله ی دستور زیر آن را در حالت server mode اجرا نمایید.

 

شکل

هنگامی که نرم افزار نصب و اجرا شد، شما می‌توانید آن را از طریق کنترل پنل و یا اضافه کردن دستور openoffice.server.enabled=true در فایل portal-ext.properties فعال نمایید. برای فعال سازی آن از طریق کنترل پنل به بخش Server Administration مراجعه کنید، سپس تب Exrernal Services مراجعه کرده و OpenOffice را فعال کنید.
اگر  OpenOffice یا LibreOffice روی سرور جداگانه نصب و اجرا کنید و یا از درگاهی  غیر از درگاه پیش‌فرض استفاده می‌کنید شما باید دستورات زیر را وارد کنید. به طور پیش‌فرض این برنامه روی درگاه 8100 اجرا می‌شود. شما می توانید درگاه مربوط به آن را در هنگام فعال کردن آن از طریق کنترل پنل نیز تغییر دهید.

 

شکل

به طور پیش فرض این نرم افزار هنگامی که فرمت یک سند را تغییر می‌دهد فرمت جدید آن را در یک پوشه ذخیره کرده و هنگامی که درخواست برای تغییر فرمت فایل دریافت میکند، ابتدا بررسی می‌کند که فرمت فایل مورد نظر در این پوشه هست یا نه، در صورت عدم وجود فایل عملیات تبدیل فرمت را انجام می‌دهد و در صورت وجود فایل آن را پیدا کرده و نمایش می‌دهد.شما می توانید این ویژگی را غیر فعال کنید تا به ازای همه‌ی درخواست‌ها عملیات تغییر فرمت انجام گیرد.برای این منظور از دستور زیر استفاده نمایید.

شکل

فعال کردن  … : پرتال لایفری دارای امکانات زیر می‌باشد که می‌توان هر کدام از این امکانات را فعال و یا غیر فعال نمود.

 •  چاپ
 •  گزارش ایرادات
 •  نظرات
 •  رتبه نظر
 •  رتبه بندی
 •   منابع مرتبط
 •   منبع لینک اجتماعی


فعال کردن گزینه چاپ منجرمی‌شود که آیکون مربوط به چاپ در صفحه‌ی نمایش کامل محتوا اضافه‌ شود. با کلیک برلینک چاپ  یک پنجره‌ی مرورگر جدید برای چاپ محتوای دارایی باز می‌شود که محتوای دارایی به صورتی که برای چاپ مناسب باشد در آن نمایش داده می‌شود. سایر امکانات نیز در صفحه‌ی نمایش کامل محتوا‌ی دارایی نیز قابل مشاهد می‌باشد.
هنگامی که امکان منبع لینک اجتماعی را فعال می‌کنید، یک زیر گزینه برای تغییر استایل نمایش آن و اینکه در پایین و یا بالای پرتلت منابع پربازدید به صورت لیست نمایش داده‌ شوند وجود دارد.
متادیتا : این امکان به شما اجازه می‌دهد که انواع metadata را به طور مثال برچسب‌ها و دسته بندی‌ها را برای نمایش در پرتلت منابع پربازدید انتخاب کنید. به محض ذخیره‌ی‌ تنظیمات metadata انتخابی نمایش داده می‌شود. هنگامی که کاربر روی برچسب‌ها ویا دسته‌بندی‌ها کلیک می‌کند می‌تواند به طور دستی دارایی‌های پرتلت منابع پربازدید را فیلتر کند.

 

شکل ‏1-11- شما می‌توانید پرتلت منابع پربازدید را طوری تنظیم کنید که انواع metadata درباره‌ی دارایی‌ها را نمایش دهد.

3 . بخش اشتراکات : پرتلت منابع پربازدید از ایمیل و RSS به عنوان دو نوع ابزار اشتراک گذاری برای آگاهی از تغییرات دارایی‌ها پشتیبانی می‌کند. برای انجام تنظیمات این امکان در بخش تنظیمات پرتلت منابع پربازدید از بخش تنظیمات اولیه ، قسمت اشتراکات را انتخاب می‌کنیم. دو گزینه‌ی فعال کردن اشتراک RSS و  فعال کردن ایمیل وجود دارد.
 گزینه‌ی فعال کردن اشتراک RSS یک RSS feed حاوی تمام لینک‌ دارایی‌های موجود درپرتلت منابع پربازدید می‌باشد. لینک مربوط به RSS feed در بالای پرتلت قرار می‌گیرد. 

 

شکل ‏1-12- شما می‌توانید از طریق رابط کاربری مربوط به این بخش تنظیمات بیشتری را روی RSS Feed  اعمال کنید.

پس از فعال کردن گزینه‌ی فعال کردن اشتراک RSS بخش مربوط به تنظیمات آن ظاهر خواهد شد. شما می‌توانید در بخش یک نام برای RSS Feed خود انتخاب کنید. در بخش حداکثر تعداد موارد برای نمایش می‌توانید حداکثرتعداد دارایی‌هایی که می‌‌خواهید در RSS Feed منتشر شود را مشخص نمایید، که به طور پیش فرض این مقدار 20 می باشد. در بخش نوع نمایش می‌توانید یکی از دو مقدار چکیده و  عنوان انتخاب کنید که نحوه‌ی نمایش دارایی‌ها در RSS Feed را مشخص می‌کند.در صورتی که مقدار عنوان را انتخاب کنید تنها عنوان دارایی با یک سری اطلاعات دیگر از جمله نام نویسنده و ... نمایش داده می‌شود. در صورتی که چکیده را انتخاب کنید علاوه بر اطلاعات قبلی خلاصه  از دارایی نیز نمایش داده خواهد شد. در بخش قالب می‌توان زبان ایجاد RSS Feed را مشخص نمایید.


در صورت فعال‌ بودن گزینه‌ی فعال کردن ایمیل یک لینک Subscribe در بالای پرتلت منابع پربازدید ایجاد می‌شود که کاربران می‌توانند با کلیک بر آن از تغییرات جدیدی که در دارایی‌ها رخ می‌دهد از طریق ایمیلی که برایشان ارسال می‌شود آگاه شوند. پرتال لایفری به صورت دوره‌ای تغییرات را بررسی کرده و در صورت ایجاد تغییر جدید در دارایی‌ها برای کاربران مشترک ایمیل ارسال می‌کند. به طور پیش‌فرض لایفری هر 12 ساعت یکبار تغییرات را بررسی می‌کند.
پس از فعال کردن گزینه‌ی فعال کردن ایمیل بخش مربوط به تنظیمات آن ظاهر خواهد شد.در بخش نام می‌توانید نام فرستنده و در بخش آدرس، آدرس پست الکترونیک فرستنده را قرار دهید. در بخش موضوع می‌توانید برای ایمیل ارسالی یک عنوان یا موضوع مشخص کنید. برای نوشتن متن پیام شما می‌توانید از متغیر‌های موجود در بخش تعریف عبارت ها استفاده نمایید. متغیر‌های موجود در این بخش به شرح زیر می‌باشند:

[$ASSET_ENTRIES$]
لیستی از دارایی‌ها می‌باشد.
 [$COMPANY_ID$]
شناسه‌ی شرکت مرتبط با دارایی‌ها می‌باشد.
[$COMPANY_MX$]
شرکت MX مرتبط با دارایی‌ها می‌باشد.
 [$COMPANY_NAME$]
نام شرکت مرتبط با دارایی‌ها می‌باشد.
[$FROM_ADDRESS$]
‌آدرس فرستنده‌ی پست الکترونیک می‌باشد.
 [$FROM_NAME$]
‌ نام فرستنده‌ی پست الکترونیک می‌باشد.
 [$PORTAL_URL$]
آدرس پرتال می‌باشد.
 [$PORTLET_NAME$]
‌ نام پرتلت می‌باشد.
 [$PORTLET_TITLE$]
‌ عنوان پرتلت می‌باشد.
 [$SITE_NAME$]
نام این سایت با منبع در ارتباط است.
 [$TO_ADDRESS$]
آدرس ایمیل دریافت کننده.
[$TO_NAME$]
نام دریافت کننده ایمیل
برای استفاده از راهنمایی بیشتر می‌توانید از Help در قسمت بالا و سمت راست ویرایشگر استفاده نمایید.


برقراری ارتباط : در این بخش می توان بین یک پرتلت و سایر پرتلت‌های موجود در صفحه ارتباط ایجاد نمود. لیستی از پارامتر‌ها در این بخش وجود دارند که سایر پرتلت می توانند از این مقادیر استفاده کنند و اقداماتی را بر اساس آن‌ها انجام دهند.  برای یادگیری بیشتر در این زمینه به بخش پیکر‌بندی کاربرد‌ها مراجعه نمایید.

به اشتراک گذاری: به شما اجازه می دهد تا پرتلت را به عنوان یک ویجت را بر روی هر وب سایتی تعبیه نمایید، به طور مثال فیس بوک، Netvibes و ... . برای یادگیری بیشتر در این زمینه به بخش پیکر‌بندی کاربرد‌ها مراجعه نمایید.
در این بخش نحوه‌ی استفاده و تنظیمات مربوط به پرتلت  پرتلت منابع پربازدید را مطرح نمودیم.

00
قبلی