آموزش لایفری 7

ویرایش تصاویر

هنگامی‌که شما یک تصویر را آپلود می‌کنید، ممکن است نیاز داشته باشید که تغییرات جزئی را بر روی تصویر اعمال نمایید. شما می‌توانید با یک نرم‌افزار دلخواه این تغییرات را اعمال کنید و مجددا تصویر را آپلود نمایید، اما این کار برای ایجاد تغییرات جزئی در تصویر امری خسته‌کننده می‌باشد. به این منظور لایفری یک ویرایشگر تصویر در اختیار شما قرار می‌دهد که شما می‌توانید به سادگی تغییرات جزئی مورد نیازتان را اعمال نمایید.

در لایفری CE 7.0 GA2 و لایفری DXP 7.0 کاربران می‌توانند با کلیک بر آیکون در کنار تصویر و انتخاب گزینه‌ی ویرایش با ویرایشگر تصویر ،یک تصویر را ویرایش نمایند.

 

شکل ‏1-13-شما می‌توانید از بخش مستندات و چند رسانه ای به یک ویرایشگر تصویر دسترسی داشته باشید.

در هر بخشی که شما تصویری داشته باشید، می‌توانید به ویرایش‌گر متن دسترسی داشته باشید، شما می‌توانید از بخش‌های ویکی، بلاگ و مقالات محتوای وب در هنگامی‌که یک تصویر را اضافه می‌نمایید، در بخش پیش‌نمایش تصویر با کلیک بر آیکون  به بخش ویرایش تصاویر دسترسی داشته باشید.

 

شکل ‏1-14-شما می‌توانید به بخش ویرایشگر تصویر از طریق پنجره پیش نمایش آیتم انتخابی دسترسی داشته باشید.

ویرایشگر تصویر دارای دارای یک رابط کاربری ساده می‌باشد که استفاده از ابزار‌های آن بسیار سریع و راحت می‌باشد.

 

شکل ‏1-15- ویرایشگر تصویر دارای دارای یک رابط کاربری ساده می‌باشد که استفاده از ابزار‌های آن بسیار سریع و راحت می‌باشد.

منوی اصلی دارای سه گزینه اصلی می‌باشد که هر کدام دارای چندی گزینه‌ی دیگر می‌باشند. در ادامه این بخش‌ها و گزینه‌های مربوط به آن‌ها توضیح داده خواهد شد.

1 . ابزار‌های تبدیل  (

  • چیدن : با استفاده از این بخش می‌توانید بخشی از تصویر را انتخاب و برش دهید.
  • تعیین سایز : می‌توانید با استفاده از این گزینه‌ به صورت پیکسلی‌اندازه‌ طول و عرض تصویر را تغییر دهید. در صورتی که قفل بسته باشد، با تغییر طول یا عرض تصویر، دیگری متناسب با بعد تغییر یافته به صورت خودکار تغییر خواهد کرد، در صورت یکه قفل باز باشد شما می‌توانید به صورت دستی و بدون در نظر گرفتن نسبت‌ها طول و عرض تصویر را تغییر دهید که این کار توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است کیفیت تصویر خراب شود.
  • چرخش : با استفاده از این گزینه می‌توانید تصویر را به راست و یا چپ در بازه‌ی 90 درجه بچرخانید.

2 . ابزار‌های تنظیمات()

  • اشباع (Saturation) :  به شما اجازه می‌دهد مقدار اشباع رنگ را تنظیم در تصویرتنظیم نمایید. مقدار پیش فرض این گزینه 50 است. شما می‌توانید مقدار آن را از 0 تا تغییر دهید.
  • تضاد : به شما اجازه می‌دهد که تفاوت بین بخش‌ها‌ی روشن و سایه‌دار را تنظیم کنید. مقدار پیش فرض این گزینه 50 است.. مقدار این فیلد از 0 (بدون کنتراست) تا 100 (کنتراست کامل) قابل تغییر است.
  • روشنایی : به شما اجازه می‌دهد مقدار نور تصویر را تنظیم نمایید. مقدار پیش فرض این گزینه 50 است. مقدار این فیلد از (0 کاملا سیاه) تا 100 (به طور کامل سفید) قابل تغییر است.

3 . فیلتر‌ها   ()

شما می‌توانید با استفاده از این گزینه‌ فیلتر‌های گوناگونی که در این بخش وجود دارد را بر روی تصاویر اعمال نمایید.

 

شکل ‏1-16- شما می‌توانید با استفاده از این گزینه‌ فیلتر‌های گوناگونی که در این بخش وجود دارد را بر روی تصاویر اعمال نمایید.

پس از اعمال تغییرات برای لغو  تغییرات بر دکمه‌ی انصراف کلیک نمایید و برای اعمال تغییرات بر دکمه‌ی نصب کلیک نمایید.

هنگامی‌که تغییری در تصویر ایجاد می‌کنید، یک تاریخچه از تغییرات موجود است که می‌توانید تغییرات را کنترل نمایید. با ایجاد یک تغییر در تصویر منوی مربوط به تاریخچه‌ی تغییرات نمایش داده خواهد شد.

شکل ‏1-17- با ایجاد یک تغییر در تصویر منوی مربوط به تاریخچه‌ی تغییرات نمایش داده خواهد شد.

توجه داشته باشید که با انتخاب گزینه‌ی reset  تصویر به حالت اصلی و بدون هیچ‌گونه ویرایش تبدیل خواهد شد. با انتخاب undo  به یک مرحله قبل از اعمال تغییر جاری تبدیل خواهد شد و با انتخاب redo به یک مرحله بعد از اعمال تغییر جاری تبدیل خواهد شد، توجه داشته باشید برای استفاده از redo باید قبلا یک یا چند مرحله از undo استفاده کرده باشید. در هر مرحله از ویرایش تصویر یک نسخه‌ی جدید از تصویر ایجاد می‌شود که در جدول تاریخچه که در قسمت پایین بخش اطلاعات مربوط به تصویر می‌باشد، قابل مشاهده می‌باشند. پس از ذخیره‌ی تغییرات تصویر یک نسخه‌ی رونوشت از آن در کتاب‌خانه‌ی اسناد ایجاد می‌شود.

00
قبلی