آموزش لایفری 7

 نمایش محتوای وب

برای نمایش یک مقاله در یک صفحه، ابتدا باید یک پرتلت نمایش محتوا را به صفحه اضافه کنید. برای افزودن پرتلت نمایش محتوا بر آیکون () در قسمت بالا و گوشه‌ی سمت چپ صفحه کلیک نمایید ودر بخش ویجت ها  از قسمتبرجسته شده پرتلت نمایش محتوای را با کلیک بر افزودن به صفحه اضافه نمایید. پس از اینکه پرتلت به صفحه اضافه شد، به سادگی می‌توانید آن را به هر نقطه از صفحه که می‌خواهید مقاله در آن نمایش داده شود جا به جا کنید، تنها کافی است پرتلت را به سمت آن نقطه بکشید.

 

شکل ‏1 35- برای نمایش یک مقاله در یک صفحه، ابتدا باید یک پرتلت نمایش محتوای وب را به صفحه اضافه کنید.

برای افزودن یکی از محتواهای موجود به نمایش محتوای وب، بر آیکون ()کلیک نمایید و سپس به بخش پیکربندی مراجعه نمایید. برای مشاهده‌ی آیکون () اشاره‌گر ماوس را روی پرتلت قرار دهید. در رابط کاربری مربوط به تنظیمات نمایش محتوای وب از قسمت برپایی بر دکمه‌‌ی انتخاب کنید کلیک نمایید.

 

شکل ‏1 36- برای افزودن یکی از محتواهای موجود به نمایش محتوای وب، بر آیکون  ( )کلیک نمایید و سپس به بخش پیکربندی مراجعه نمایید .

پس از انتخاب یک محتوای‌ وب برای نمایش در نمایش محتوای وب شما امکانات ابرداده محتوا و ابزار کاربری را در اختیار خواهید داشت. در قسمت ابزارکاربری قابلیت‌های Print و ترجمه ها موجود است و در قسمت ابرداده محتوا قابلیت دارایی های مرتبط، رتبه بندی، نظرات و نظر سنجی ها را در اختیار دارید.

یکی از قابلیت‌های موجود ترجمه ها ‌می‌باشد با افزودن این قابلیت به نمایش محتوای وب، در هنگام نمایش مقاله،نسخه‌های‌تر‌جمه شده و بو‌می‌سازی شده‌ی مقاله نیز قابل مشاهده خواهند بود.

 

شکل ‏1-37- با افزودن قابلیت ترجمه ها  به نمایش محتوای وب، در هنگام نمایش مقاله، نسخه‌های‌تر‌جمه شده و بو‌می‌سازی شده‌ی مقاله نیز قابل مشاهده خواهند بود.

با افزودن قابلیت Print یک آیکون برای چاپ محتوا به نمایش محتوای وب اضافه خواهد شد. در صورتی که برای چاپ محتوا از این قابلیت استفاده نمایید، محتوا در یک پنجره‌ی جدید مرورگر، تنها حاوی محتوا‌ی نمایش محتوای وب بدون سایر بخش‌های موجود در صفحه، نمایش داده خواهد شد که فرایند چاپ محتوا را ساده خواهد نمود.

 

شکل ‏1-38- با افزودن قابلیت Print یک آیکون برای چاپ محتوا به نمایش محتوای وب اضافه خواهد شد.

 

شکل ‏1-39- با کلیک بر آیکون چاپ، محتوا در یک پنجره‌ی جدید مرورگر، تنها حاوی محتوا‌ی نمایش محتوای وب بدون سایر بخش‌های موجود در صفحه، نمایش داده خواهد شد که فرایند چاپ محتوا را ساده خواهد نمود.

با کلیک بر دکمه‌ی انتخاب کنید در بخش ابزار کاربری می‌توانید قابلیت‌های مربوط به این بخش‌ فعال نمایید. در رابط کاربری مربوط به انتخاب قابلیت‌ها بر روی قابلیت‌های مورد نیاز کلیک کنید و سپس بر انجام شده کلیک نمایید.

 

شکل ‏1-40-. در رابط کاربریابزار انتخاب را انتخاب کنید بر روی قابلیت‌های مورد نیاز کلیک کنید و سپس بر Done کلیک نمایید.

در صورتی که قابلیت OpenOffice را فعال نمایید، کاربران می‌توانند محتوای نمایش محتوای وب را در فرمت‌های مختلف، دانلود کنند. پیش از فعال نمودن OpenOffice این قابلیت در دسترس نمی‌باشد، برای دسترسی به این قابلیت به مسیر Control Panel→Configuration→Server Administration→External Services مراجعه نمایید. سپس قابلیت OpenOffice را فعال نمایید و سپس بر Save کلیک نمایید تا تنظیمات ذخیره شود.

 

شکل ‏1-41- به مسیر Control Panel → Configuration → Server Administration → External Services مراجعه نمایید. سپس قابلیت OpenOffice را فعال نمایید.

 

شکل ‏1-42- در صورتی که قابلیت OpenOffice را فعال نمایید، کاربران می‌توانند محتوای نمایش محتوای وب  را در فرمت‌های مختلف، دانلود کنند.

در بخش ابرداده محتوا، با فعال نمودن دارایی های مرتبط، دارایی‌های مرتبط با مقاله در نمایش محتوای وب نمایش داده خواهد شد.

 

شکل ‏1-43- با فعال نمودن دارایی های مرتبط، دارایی‌های مرتبط با مقاله در نمایش محتوای وب نمایش داده خواهد شد.

با فعال نمودن بخش امتیازات کاربران می‌توانند به محتوای مقاله رای بدهند. این بخش دارای ویژگی‌هایی ‌می‌باشد که می‌توانید آن‌ها را با استفاده از دستورات مناسب به فایل portal-ext.properties، اعمال کنید. برای مشاهده‌‌ی ویژگی‌های امتیازات به مستندات خواص مراجعه نمایید.

 

شکل ‏1-44- با فعال نمودن بخش امتیازات کاربران می‌توانند به محتوای مقاله رای بدهند.

با فعال نمودن قابلیت نظرات، یک فرم برای امکان نظردهی فراهم می‌شود که کاربران با استفاده از آن می‌توانند با استفاده از آن به بحث و گفت و گو درباره‌ی مقاله‌ی محتوای وب بپردازند. به صورت پیش‌فرض کاربران مهمان امکان نظردادن برای یک محتوا را ندارند، برای فعال نمودن این امکان برای کاربران مهمان برای یک مقاله از مسیر محتوای سایت→محتوا  به بخش  نمایش محتوای وب مراجعه نمایید. در صورتی که مقاله از قبل ایجاد شده است بر روی آیکون () کلیک نمایید و سپس مجوزها انتخاب نمایید. در پنجره‌‌ی باز شده چندین مجوز وجود دارد. اضافه کردن بحث را برای کاربر مهمان فعال نمایید و سپس تنظیمات را ذخیره کنید.

در صورتی که می‌خواهید در هنگام ایجاد یک مقاله‌ی جدید مجوز اضافه کردن بحث را فعال نمایید، درقسمت پایین رابط کاربری ایجاد محتوا‌ی جدید به بخش مجوزها دسترسی خواهید داشت.

پس از فعال نمودن مجوز اضافه کردن بحث کاربران مهمان نیز می‌توانند برای یک مقاله نظر بدهند. با فعال نمودن قابلیت نظر سنجی ها کاربران می‌توانند به نظرات نیز رای بدهند.

 

شکل ‏1-45- با فعال نمودن قابلیت نظرات، یک فرم برای امکان نظردهی فراهم می‌شود که کاربران با استفاده از آن می‌توانند با استفاده از آن به بحث و گفت و گو درباره‌ی محتوا بپردازند.

شما می‌توانید یک و یا چندین قابلیت از قابلیت‌های فوق را به نمایش محتوای وب اضافه نمایید.

در صورتی که فیلد فعال کردن تعداد افزایش مشاهده فعال باشد، به ازای هربار مشاهده‌ی مقاله توسط کاربران به فیلد تعداد بازدید آن محتوا مقدار یک اضافه خواهد شد. در صورتی که نمی‌خواهید با مشاهده‌ی مقاله در یک پرتلت نمایش محتوای وب مشخص، به تعداد بازدید‌ها اضافه شود، می‌توانید این فیلد را غیر فعال نمایید.

پس از انجام تنظیمات  برای ذخیره‌ی تنظیمات بر روی Save کلیک نمایید و از پنجره‌ی تنظیمات خارج شوید.

برای افزودن یک محتوای جدید به نمایش محتوای وب بر آیکون () کلیک کنید. در صورتی که اشاره‌گر ماوس را بر روی نمایش محتوای وب قرار دهید، آیکون()  قابل مشاهده خواهد بود. سپس ساختار سازنده‌ی مقاله را انتخاب نمایید. پس از انتخاب ساختار پنجره‌ی ایجاد محتوا‌ی جدید با تمام امکاناتش در اختیار شما خواهد بود، پس از انتشار، مقاله در نمایش محتوای وب نمایش داده خواهد شد.

شما می‌توانید یک مقاله را هم از طریق مراجعه به قسمت مدیریت سایت و بخش محتوای سایت ویرایش نمایید و هم در صورتی که مقاله برای نمایش در یک نمایش محتوای وب  تنظیم شده باشد، آن را مستقیم از طریق پرتلت نمایش محتوای وب ویرایش نمایید. شما می‌توانید یک مقاله که برای نمایش به یک نمایش محتوای وب اضافه شده است را هم از نظر محتوا و هم از نظر قالب ویرایش نمایید. برای ویرایش محتوا بر روی آیکون() کلیک نمایید و سپس ویرایش محتوای وب انتخاب نمایید و برای ویرایش قالب مقاله بر ویرایش الگوکلیک نمایید.

هنگا‌می‌که یک مقاله را ویرایش می‌کنید در صورتی که برای نمایش در یک ناشر دارایی و یا نمایش محتوای وب تنظیم شده باشد، محتوای پرتلت‌ها نیز به سرعت به روز رسانی خواهد شد (البته یک گردش کار نیز برای این بخش فعال ‌می‌باشد، برای یادگیری بیشتر‌ در زمینه‌ی به بخش گردش کارمراجعه نمایید.

با کلیک بر آیکون () و انتخاب گزینه‌ی برداشتن می‌توانید پرتلت نمایش محتوای وب را حذف کنید و با انتخاب گزینه‌‌ی مجوزها می‌توانید مجوز‌های مربوط به پرتلت را تنظیم نمایید.

در این بخش نحوه‌ی نمایش مقالات محتوای وب و تنظیمات پرتلت نمایش محتوای وب را مطرح نمودیم.

00
قبلی

Child Articles (1)

  •  بررسی نمایش محتوای صفحات در موبایل یا تبلت

    در صورتی که یک گوشی تلفن همراه  و یا یک تبلت در اختیار داشته‌ باشید و بخواهید ببینید که کاربرانتان چگونه محتوای‌ صفحات را خواهند دید، می‌توانید از آیکون () در قسمت منو‌ی کنترل کلیک نمایید، در صورتی...