آموزش لایفری 7

قابلیت سفارشی سازی صفحات

ادمین‌ها می‌توانند صفحات و یا بخش‌هایی از صفحات را  قابل سفارشی شدن  تعریف کنند. هنگامی‌ که کاربر چنین صفحه‌ای را بازمی‌کند اعلانی در این صفحه به او نشان داده می‌شود که به او می‌گوید امکان سفارشی کردن صفحه یعنی customizing در این صفحه برای وی وجود دارد. کاربران تنها می‌توانند در قسمت‌هایی از صفحه که ادمین مشخص نموده است تغییراتی بدهد. سفارشی کردن(customization) در سطر و ستون چیدمان (layout) صفحه رخ می‌دهد. به طور پیش فرض تنها اعضای سایت اجازه سفارشی کردن صفحات سایت را دارند و اعضای غیر عضو این امکان را ندارند.

برای آن‌که ادمین یکی از صفحات را سفارشی کند، باید از پنل مدیریت سایت، دکمه ( ) را از کنار صفحه مورد نظر خود انتخاب نموده و گزینه پیکربندی سایت را انتخاب کند. در فرم باز شده از تب پیشرفته و از قسمت تنظیمات شخصی سازی اجازه سفارشی‌ سازی را در این صفحه فعال کند. با فعال‌ سازی این گزینه، فیلدی نشان داده شده و از شما درباره بخش‌هایی از صفحه که می‌خواهید سفارشی شود می‌پرسد البته این موضوع وابسته به قالب چیدمان( layout template) مورد استفاده در صفحه است. 

 

 

شکل ‏6-1- در هنگام تعریف کردن بخش‌های قابل سفارشی‌سازی در یک صفحه توسط ادمین، وابسته به  صفحه قالب استفاده شده، فیلدهایی  ظاهر می‌شوند تا ادمین از آن‌ها برای تعیین بخش‌های سفارشی صفحه استفاده کند. بخش‌های انتخاب شده برای سفارشی بودن با رنگ آبی مشخص می‌شوند.

 

هنگامی‌ که اعضای سایت، به صفحه قابل سفارشی‌سازی شما مراجعه می‌کنند، یک منوی کنترلی در بالای آن صفحه به آن‌ها نشان داده می‌شود که حاوی این مطلب برای آنهاست

«  شما می‌توانید این صفحه را شخصی‌سازی کنید. شما قادر به افزودن و تنظیمات در منطق علامت زده که فقط برای شما قابل مشاهده است، می‌باشید.»

 

 

شکل ‏6-2- در هنگام بازدید از صفحه ای که قابل سفارشی‌ کردن تعریف شده است، منویی کنترلی در بالای آن صفحه ظاهر می‌شود و به کاربر اعلام می‌کند که در این صفحه امکان اعمال اصلاحات و سفارشی‌سازی صفحه را دارد.

 

اعضای سایت می‌توانند از طریق انتخابگر منوی کنترلی بالای صفحه تعیین کنند بخش‌های قابل سفارشی شدن از قسمت‌های غیرقابل سفارشی شدن صفحه براساس رنگ تفکیک شوند.

 

 

شکل ‏6-3- بخش‌های قابل سفارشی شدن با رنگ سبز و بخش‌های غیر قابل سفارشی شدن با رنگ قرمز مشخص می‌شوند. این کار به کمک انتخابگر بالای صفحه ممکن می‌شود.

هم‌چنین اعضای سایت این امکان را دارند که این صفحه را در حالت سفارشی شده(customized) و یا در حالت پیش فرض مشاهده کنند. در واقع به نوعی حق انتخاب برای نمایش این صفحه به آن‌ها داده شده که از طریق(  )  در منوی کنترلی یاد شده به آن دسترسی دارند. با انتخاب گزینه مشاهده صفحه بدون سفارشی سازی من(View Page without my customizations) ، صفحه در حالت پیش فرض و با انتخاب مشاهده صفحه سفارشی من(View My Customized Page) صفحه در حالت سفارشی شده نمایش داده می‌شود. علاوه بر آن اعضای سایت می‌توانند از طریق انتخاب  تنظیمات مجدد تغییرات من (Reset My Customizations)  از امکان(  )، تمام شخصی‌سازی هایی که در صفحه انجام داده اند را لغو کنند.


توجه داشته باشید اعضای سایت به جز ادمین سایت زمانی که نمایش صفحه را در حالت سفارشی انتخاب کرده باشند می‌توانند از امکان اضافه کردن پورتلت در صفحه استفاده کنند و در واقع برای این کار از قسمت () استفاده می‌کنند؛ امکانی که در حالت عادی برای صفحه ای از یک سایت که در آن عضو هستند وجود ندارد. به این ترتیب اعضای سایت می‌توانند اپلیکیشن‌هایی را در بخش‌های قابل سفارشی‌سازی صفحه اضافه کنند. علاوه بر این موارد، ادمین چنین سایتی که حاوی صفحاتی با ویژگی سفارشی شدن می‌باشد نیز می‌تواند صفحات قابل سفارشی شدن (customizable) را سفارشی‌سازی کند و برای این کار دو چشم‌انداز مختلف از سفارشی کردن صفحه در اختیار دارد. اولین چشم‌انداز وی، صفحه در حالت پیش فرض است و دیگری صفحه در حالت قابل سفارشی شدن می‌باشد. تغییراتی که ادمین در چشم‌انداز اول ایجاد می‌کند بر روی چیزی که همه کاربران از آن صفحه می‌بینند تاثیر می‌گذارد اما تغییراتی که در حالت صفحه سفارشی شده ایجاد می‌کند تنها در نمایشی که ادمین از صفحه می‌بیند تاثیرگذار است. تغییراتی که ادمین در بخش‌های غیر قابل سفارشی شدن ایجاد می‌کند بلافاصله برای تمام کاربران آن صفحه قابل مشاهده است در حالیکه تغییرات وی در بخش‌های قابل سفارشی شدن صفحه، سفارشی‌سازی های کاربران را تغییر نمی‌دهد.


کاربران می‌توانند دو گونه سفارشی‌سازی و تغییر در بخش‌های قابل سفارشی شدن تعریف کنند، یکی آن‌که می‌توانند اپلیکیشن‌هایی را در آن‌ها اضافه و یا حذف کنند و دیگر آن‌که می‌توانند اپلیکیشن‌های موجود در آن بخش‌ها را پیکربندی کنند. اما توجه داشته باشید پورتال لایفری این امکان را به کاربر نمی دهد که بتواند تنظیمات اپلیکیشن‌های غیر قابل نمونه برداری را در بخش‌های قابل سفارشی شدن را تغییر دهد؛ چرا که اگر چنین بود تغییرات انجام گرفته از سوی یک کاربر بر روی چیزی که سایر کاربران مشاهده می‌نمودند تاثیرگذار بود. بنابراین تغییرات تنها برای اپلیکیشن‌های قابل نمونه ممکن است.  

 
برای آن‌که امکان سفارشی کردن یک صفحه به کاربران خاصی سپرده شود، ادمین باید مجوز سفارشی شدن را به آن‌ها بدهد. برای این کار ادمین ‌مجوز و سطح دسترسی برای این‌کار را به یک نقش منتسب می‌کند و سپس آن نقش را به کاربران موردنظر نسبت می‌دهد. مثلا اگر بخواهید هر کسی که در پورتال لاگین می‌کند قادر به ویرایش صفحات قابل سفارشی شده شما باشد، باید مجوز  سفارشی سازی را به نقش user بدهید و اگر می‌خواهید اعضای سایت این امکان را داشته باشند، نیاز به انجام کار خاصی ندارید؛ زیرا به طور پیش فرض مجوز سفارشی سازی به اعضای سایت داده شده است. 

علاوه بر آن‌که اجازه انجام تنظیمات  بر روی اپلیکیشن‌ها از طریق مجوز سفارشی سازی و توسط ادمین داده می‌شود، امکاناتی نظیر شکل ظاهری و Import/Export اپلیکیشن‌ها نیز از طریق مجوز سفارشی سازی واگذار می‌شود.

00
قبلی