آموزش لایفری 7

ایجاد صفحات از روی قالب 

ایجاد قالب صفحه
قالب صفحه مشابه با قالب سایت عمل می‌کند با این تفاوت که در سطح صفحه کاربرد دارد. هر قالب صفحه، صفحه ای آماده شده از قبل برای استفاده چند باره در سایت‌هاست. در داخل یک قالب صفحه می‌توانید تم و یا قالب چیدمانی را انتخاب کنید، ویجت هایی را به صفحه اضافه نموده و نیز تنظیمات آن‌ها را تغییر دهید. هم سایت و هم قالب سایت می‌توانند از امکان  برای ایجاد صفحه جدید استفاده کنند.

برای مشاهده قالب صفحات موجود از پنل مدیریت سایت منو ساخت و سپس صفحه های سایت را انتخاب کنید و از سه تب بالای صفحه تب قالب های صفحه را انتخاب کنید .  در این قسمت شما می‌توانید قالب های صفحات را حذف یا ویرایش کنید و یا سطح دسترسی‌هایی  برای آن تعریف کنید و یا آن‌ که صفحات قالب را از این قسمت می‌توان اضافه کرد. به طور پیش فرض سه قالب صفحه در پورتال تعریف شده است:

 

  1.   صفحه نمایش محتوا : صفحه ای از پیش آماده شده برای نمایش محتوا است. در این صفحه چهار ویجت به طور پیش فرض قرار گرفته است شامل پیمایش برچسب ، پیمایش دسته بندی ها ، جستجو و ناشر منبع . مهمترین قسمت این صفحه ناشر منبع است که تنظیم شده تا هرگونه محتوای وبی را نمایش دهد. به این ترتیب شما می‌توانید صفحه ای را از روی این قالب صفحه بسازید و از آن به عنوان یک صفحه نمایش برای نمایش هرگونه محتوای وب استفاده کنید. به عبارتی دیگر از یک صفحه نمایش برای نمایش محتوای وب خود در هنگام ایجاد کردن آن محتوا و یا ویرایش آن استفاده کنید؛ به این ترتیب زمانی‌که برای ایجاد محتوای وب اقدام می‌کنید از قسمت صفحه نمایش ، صفحه ای که از روی صفحه نمایش ساخته اید را انتخاب کنید تا محتوای وبتان در آن صفحه و در ناشر منبع آن به شما نشان داده شود.

 

شکل ‏1-1- پس از آن‌که از قسمت محتوای سایت در پنل مدیریت سایت، اقدام به ایجاد یک Basic Web Content نمودید، فرمی به شما نشان داده می‌شود که اگر بخواهید می‌توانیداز قسمت صفحه نمایش آن استفاده کرده و صفحه ای را از آنجا انتخاب کنید که به عنوان یک صفحه نمایش حاوی ویجت ناشر منبع  است و این محتوای سایترا در آن صفحه به نمایش می‌گذارد. 

2. Wiki: صفحه‌ای حاوی سه ویجت برای نوشتن Wiki در اختیار قرار می‌دهد. در این صفحه دو ستون دیده می‌شود. در ستون سمت چپ، ویجت Wiki و در ستون سمت راست دو  ویجت پیمایش برچسب ها و پیمایش دسته بندی ها  برای جابجاشدن راحت‌تر در بین صفحات آورده شده است.


3. Blog: صفحه‌ای حاوی سه ویجت مرتبط با وبلاگ‌نویسی مهیا میکند. در ستون سمت چپ صفحه ویجت Blog و در ستون سمت راست آن دو ویجت مجموعه برچسب ها  و وبلاگ نویسان اخیر قرار دارد.  

 

 شکل ‏1-2- به طور پیش فرض سه قالب صفحه بر روی پورتال لایفری آماده و قابل استفاده است.

برای اضافه کردن یک قالب صفحه جدید باید از مسیر قبلی که برای مشاهده قالب صفحات ذکر شد استفاده نمود. پس از آن از طریق دکمه (  ) اقدام به ایجاد یک صفحه قالب کرد. در فرم بازشده، نام و توضیحات صفحات قالب خود را وارد کرده  و در نهایت فرم را ذخیره کنید و پس از آن نام صفحه قالب خود را در صفحه ،قالب صفحات بیابید. پس از آن بر روی نام قالب صفحات خود کلیک کنید تا با بازشدن یک تب دیگر در مرورگر به آن صفحه هدایت شوید و بتوانید آن را پیکربندی کنید. 


توجه داشته باشید به طور پیش فرض قالب صفحه ساخته شده تنها برای کسی‌ که آن را به وجود آورده قابل مشاهده و استفاده است. برای آنکه به کاربران دیگر، مجوز دسترسی به این قالب صفحه داده شود لازم است تا از طریق دکمه ()  در کنار نام آن و انتخاب گزینه اجازه های دسترسی به صفحه سطح دسترسی‌های آن رفته و برای نقش های موردنظر خود گزینه مشاهده را فعال کنید تا آن نقش این قالب صفحه را در قسمت تایپ صفحه در هنگام ایجاد صفحه مشاهده کند. اگر بخواهید هرکاربری که مجوز ایجاد صفحه را دارد بتواند از این قالب صفحه استفاده کند کافیست گزینه مشاهده را برای نقش User فعال کنید.

 

شکل ‏1-3- هنگام ساخت یک صفحه جدید برای سایت خود، آپشنی تحت عنوان  نوع صفحه در فرم ایجاد صفحه به شما نشان داده می‌شود که می‌توان از طریق آن،قالب صفحه  موردنظر خود را انتخاب کرد.

برای استفاده کردن از قالب صفحه خود در ایجاد یک صفحه، باید به پنل مدیریت سایت خود مراجعه کرده و از قسمت  ساخت آن صفحه های سایت را انتخاب کرده گزینه (+) را از کنار نام صفحه انتخاب کنید تا بتوانید صفحه‌ای را اضافه کنید. در صفحه بازشده، ، در قسمت نوع صفحه می‌توانید قالب صفحه خود را انتخاب کنید تا صفحه جدیدتان را از روی آن قالب صفحه بسازید.

 

شکل ‏1-4- شما می‌توانید پس از انتخاب قالب صفحه تعیین کنید که آیا تغییرات در قالب صفحه بر روی این صفحه تاثیرگذار باشد یاخیر.

توجه داشته باشید هنگامی‌که ادمین سایتی صفحات سایت خود را به کمک قالب صفحه ایجاد می‌کند، و پس از آن تغییراتی بر روی آن قالب صفحه اعمال می‌شود،  به طور پیش فرض  این تغییرات به روی صفحات سایت نیز اعمال می‌شود؛ اما این امکان نیز فراهم شده تا ادمین سایت با غیرفعال کردن گزینه inherit changes مانع از اجرای این مسئله شود.

 

شکل ‏1-5- پس از انتخاب یک قالب صفحه در فرم ایجاد صفحه، به گزینه  inherite changes دسترسی پیدا می‌کنید.

 از سوی دیگر گاهی اعمال تغییرات از قالب صفحه به صفحه با شکست مواجه می‌شود، همچنان که ممکن بود این مسئله در رابطه با قالب سایت رخ دهد و پیش‌تر در داکیومنت"ایجاد سایت از روی قالب" گفته شد که برای رفع خطای انجام این کار باید به قسمت تنظیمات سایت مراجعه نمود.
اگر ویژگی  مرحله بندی (staging)فعال باشد، تغییرات قالب صفحه به طور اتوماتیک به صفحه stage شده  منتقل می‌شود. به این ترتیب انتقال تغییرات به شکل اتومات از قالب صفحه به صفحه stage شده‌ی سایت نمی‌تواند غیرفعال شود و در واقع انتخابگر گزینه inherit changes ظاهر نمی‌شود.

 

00
قبلی

Child Articles (1)

  • اشتراک گذاری قالب صفحه 

    اگر قصد دارید صفحه‌ای را که به کمک یک قالب صفحه ایجاد شده است به یک محیط جدید export کنید(از طریق فایل LAR و یا از طریق انتشار از راه دور ) در ابتدا باید آن قالب صفحه را export و پس از آن در محیط...