آموزش لایفری 7

ایجاد تالار گفتگو

در ابتدا لازم است این نکته ذکر شود که برای یک نمونه پورتال، سایت یا صفحه امکان ایجاد یک نمونه تالارگفتگو وجود دارد و به طور پیش فرض برای هر نمونه سایت یا پورتال یک نمونه تالار گفتگو از پیش ساخته شده وجود دارد و اگر بخواهیم برای یک صفحه ی خاص تالارگفتگو طراحی کنیم لازم است Scope آن را، صفحه ی مورد نظر بگذاریم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی مشخص کردن Scope برای یک تالار گفتگو، به مستندات مربوط به "مدیریت بخش محتوای سایت" مراجعه کنید.

برای مدیریت تالار گفتگو، مسیر ذیل را طی نمایید. 

تالارگفتگو → محتوا → پنل مدیریت سایت →  منو( )

در ابتدای کار در پنل مدیریت ،تالار گفتگو همانطورکه در شکل1 مشاهده می کنید هیچ دسته بندی یا مبحثی  وجود ندارد.

 

شکل1. پنل مدیریت تالار گفتگو

 در ابتدا  به بررسی تنظیمات کلی تالار گفتگو می پردازیم. برای این کار در پنل مدیریت تالار گفتگو در گوشه ی سمت چپ  و بالا بر روی آیکون ( ) کلیک کنید و پیکربندی را انتخاب کنید. یک پنجره ی pop up مطابق ‏شکل 2 باز می شود. در ادامه هریک از تب های آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

شکل2. پیکربندی تالار گفتگو

عمومی

همانطورکه در ‏شکل2 مشاهده می کنید در تب عمومی چندین گزینه برای تنظیم وجود دارد که به طور پیش فرض تمامی این گزینه ها فعال می باشند در ادامه توضیحات مربوط به هر گزینه آمده است. 

• مجاز به ارسال پست‌ها بدون نام : با فعالسازی این گزینه، کاربران مهمان، قادر به ارسال پیام در انجمن خواهند بود. و به علت این که کاربران قادر خواهند شد هرگونه پیام ناخواسته، Spam یا تبلیغاتی را در انجمن ارسال کنند بهتر است این گزینه غیر فعال شود. لازم به ذکر است که مجوز ارسال پست برای کاربران مهمان نیز باید در قسمت مجوزها فعال باشد آنگاه با فعالسازی این گزینه می توان تعیین کرد که پست کاربران مهمان در انجمن ارسال شود یا خیر.

• مشترک به صورت پیش‌فرض : با فعالسازی این گزینه به طور اتوماتیک، کاربرانی که در یک مبحث شرکت می کنند در آن، Subscribe می شوند بدین معنی که با ارسال یک پیام در آن مبحث یا به روزرسانی یک پیام، به آن ها یک ایمیل حاوی اعلان ارسال می شود.

  قالب پیام : در این قسمت می توان فرمت پیام هایی که در انجمن ارسال می شوند را تعیین کرد که این فرمت یکی از زبان های نشانه گذاری BBCode یا HTML می تواند باشد. و ادیتوری که استفاده می شود هر دو فرمت را پشتیبانی می کند اما فرمت زبانی که در ادیتور استفاده می شود بستگی به انتخاب در این گزینه دارد. به طور پیش فرض گزینه ی BBCode فعال است.

• امکان امتیازده‌ی فراهم شود. :  با فعالسازی این گزینه، آیکون های ( ) و ( ) در کنار پیام نمایش داده می شوند و کاربران مجاز قادر به امتیاز دهی به پیام ها خواهند بود و این امتیازات توسط سیستم فعالیت اجتماعی پورتال لایفری، برای ارزیابی کابران سایت مورد استفاده قرار می گیرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این سیستم به مستندات مربوط به  اندازه گیری فعالیت های اجتماعی مراجعه کنید.

• موضوع به عنوان سؤال به صورت پیش‌فرض: با فعالسازی این گزینه، هنگام ایجاد یک مبحث، به طور اتوماتیک در زمان نمایش آن، آیکون ( ) در کنار عنوان مبحث، به معنای "انتظار برای پاسخ" نمایش داده می شود.

• نمایش پست‌های اخیر از آخر : در این گزینه، می توان تعیین کرد که یک پیام چه مدت بعد از ارسال، در تب پست ها ی اخیر مربوط به پورتلت تالارگفتگو نمایش داده شود و بعد از پایان این مدت، پیام موردنظر از تب پستهای اخیر حذف می شود اما در تب های دیگر قابل دسترسی خواهد بود.

تنظیمات ایمیل

در پورتلت تالار گقتگو، امکان تنظیم بدنه و قالب ایمیل برای ارسال به کاربران دیگر، هنگامیکه کاربری پیامی را در انجمن اضافه یا بروزرسانی می کند وجود دارد. در ادامه نحوه ی تنظیم و پیکربندی ایمیل را توضیح خواهیم داد.

فرم ایمیل

در این قسمت، فیلد from در ایمیلی که کاربران از طرف تالارگفتگو دریافت می کنند تعریف می شود.  در ادامه هریک از گزینه های فیلد from توضیح داده شده است.

• نام: نام فرستنده ی ایمیل که به طور پیش فرض، مربوط به حساب ادمین معمولا به صورت تست می باشد.

• آدرس: آدرس ایمیل فرستنده که به طور پیش فرض، مربوط به حساب ادمین معمولا به صورت Test@liferay.com می باشد.لازم بذکر است دو فیلد نام و آدرس، قابل تنظیم می باشند و فیلد آدرس باید یک آدرس معتبر باشد.

•  قالب : با انتخاب این گزینه، مشخص می کنیم فرمت HTML در ایمیل پشتیبانی شود یا خیر.

• تعریف عبارت ها: در این قسمت چندین متغیر تعریف شده است که از آن آن ها می توانید در ایمیلی که می خواهید ارسال کنید استفاده کنید.

[$COMPANY_ID$]

شناسه ی شرکت  مرتبط با تالار گفتگو

[$COMPANY_MX$]

MX شرکت مرتبط با تالارگفتگو

[$COMPANY_NAME$]

نام شرکت مرتبط با تالار گفتگو

[$MESSAGE_USER_ADDRESS$]

آدرس ایمیل کاربری که پیام را اضافه کرده است.

[$MESSAGE_USER_NAME$]

 کاربری که پیام را اضافه کرده است.

[$PORTLET_NAME$]

تالار گفتگو

[$SITE_NAME$]

نام سایت مرتبط با تالار گفتگو

 

شکل4. تب فرم ایمیل

  ایمیل اضافه شدن پیغام

در این تب، امکان سفارشی سازی ایمیلی که کاربران هنگام اضافه شدن پیام به مبحثی که در آن تصویب کرده اند دریافت می کنند، وجود دارد. فیلدهای این تب در ادامه توضیح داده خواهد شد.

•  فعال :با فعالسازی این گزینه، ایمیل اعلان به کاربرانی که در یک مبحث Subscribe کرده اند به طور اتوماتیک ارسال می شود.

  • عنوان : در این قسمت می توان پیشوندی که به موضوع ایمیل اضافه می شود را تعریف کرد و این پیشوند می تواند به کاربران کمک کند تا ایمیل های اعلان از طرف انجمن را در پوشه ای جداگانه دریافت کنند. و امکان فیلتر کردن ایمیل ها را فراهم می آورد.

• متن: در این قسمت بدنه ی ایمیل تعریف می شود.

•  تعریف عبارت ها: در این قسمت چندین متغیر تعریف شده است که از آن آن ها می توانید در سفارشی سازی ایمیلی که می خواهید ارسال کنید استفاده کنید.

[$CATEGORY_NAME$]

نام دسته بندی ای که پیام در آن ارسال شده است.

[$COMPANY_ID$]

شناسه ی شرکت مرتبط با تالار گفتگو

[$COMPANY_MX$]

MX شرکت مرتبط با تالارگفتگو

[$COMPANY_NAME$]

نام شرکت مرتبط با تالارگفتگو

[$FROM_ADDRESS$]

آدرس ایمیل فرستنده ، که همان چیزی که در قسمت فرم ایمیل تنظیم شده است در اینجا قرار می گیرد.

[$FROM_NAME$]

نام کاربری که پیام را اضافه کرده است و متغیر  [$MESSAGE_USER_NAME$] به جای آن قرار می گیرد.

[$MESSAGE_BODY$]

بدنه ی پیامی که اضافه شده است.

[$MESSAGE_ID$]

شناسه ی پیامی که اضافه شده است.

[$MESSAGE_SUBJECT$]

 موضوع پیامی که اضافه شده است.

[$MESSAGE_URL$]

آدرس URL مربوط به پیام

[$MESSAGE_USER_ADDRESS$]

آدرس ایمیل کاربری که پیام را اضافه کرده است.

[$MESSAGE_USER_NAME$]

نام کاربری که پیام را اضافه کرده است.

[$PORTAL_URL$]

آدرس URL پورتال

[$PORTLET_NAME$]

 تالار گفتگو 

[$SITE_NAME$]

نام سایت مرتبط با تالار گفتگو 

 

شکل5. تب ایمیل اضافه شدن پیغام

ایمیل به روزرسانی شدن پیغام

این تب مشابه تب ایمیل اضافه شدن پیغام می باشد با این تفاوت که فرمت ایمیلی که کاربران هنگام بروزرسانی یک پیام دریافت می کنند در اینجا تعریف می شود. 

اولویت بندی مباحث 

 در این تب، می توان اولویت هایی را تعریف کرد و بنا بر اهمیت هر مبحث به آن اولویت داد آنگاه  مباحث بنابر اولویتشان نمایش داده می شوند برای تعریف اولویت مطابق ‏شکل4 عمل کنید.

 

شکل6. تقدم پست ها

رتبه بندی کاربران 

در این قسمت می توان کاربران را بر اساس تعداد پیام هایی که ارسال کرده اند رتبه بندی کرد. به طور پیش فرض کاربران براساس تعداد پیام ها از صفر تا هزار دسته بندی شده اند و می توان این رتبه بندی را بر حسب نیاز تغییر داد.

 

شکل7. تنظیمات رتبه بندی کاربران

علاوه بر رتبه بندی، می توان برچسبی را برای کاربران خاص، در نظر گرفت که این برچسب در کنار نام آن ها نمایش  داده می شود.

این برچسب بر اساس نقشی که هر کاربر در پورتال دارد مشخص می شود. در مثال ‏شکل5 برچسب Moderator برای تمام کاربرانی که نقش مدیریتی در تالار گفتگودارند به کار می رود.

 

 

شکل8. تعریف برچسب برای گروهی از کاربران

همانطورکه در ‏شکل6 مشاهده می کنید برای تعریف یک برچسب نیاز به Collection type و Type Name داریم.

نتیجه در نهایت مانند ‏شکل9 می باشد.

 

شکل9. رتبه بندی کاربر Test Test

Rss

 در تالارگفتگو این امکان وجود دارد که مباحث را با استفاده از منابع خبری انتشار داد.

تنظیمات منابع خبری مطابق ‏شکل8 میباشد.

 

شکل10. تنظیمات منابع خبری

مجوزهای تالارگفتگو

برای تعیین مجوزهای دسترسی مباحث و دسته بندی های موجود در مسیر اصلی بر روی آیکون  کلیک کنید و گزینه ی مجوزهای صفحه اصلی را انتخاب کنید و برای تعیین مجوزهای دسترسی مباحث و دسته بندی های موجود در دسته های دیگر وارد آن دسته بندی شده و بر روی آیکون() کلیک کنید و گزینه ی اجازه های دسترسی را انتخاب کنید پنجره ی pop up مطابق ‏شکل9 باز می شود که با انتخاب یا عدم انتخاب هر گزینه برای هر نقش مشخص می شود که آن نقش قادر به انجام آن فعالیت خواهد بود یا خیر.  در ادامه هریک از این گزینه ها را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

 

شکل11. تنظیمات مربوط به مجوزها

•  قفل کردن پیغام : با فعالسازی این گزینه برای یک نقش، کاربران آن نقش می توانند یک مبحث را قفل کنند بدین معنی که بعد از قفل شدن مبحث، جلوی اضافه کردن پیام به آن یا ایجاد تغییر در آن گرفته می شود. 

  تصویب: با فعالسازی این گزینه، برای یک نقش، کاربران آن نقش می توانند در مبحث مربوطه تصویب کنند بدین ترتیب که بعد از هرگونه تغییر در یک مبحث، اعلانی را دریافت کنند.

•  پاسخ به پیغام: با فعالسازی این گزینه برای یک نقش، کاربران آن نقش، قادر به پاسخ گویی به پیام های موجود خواهند بود.

• اضافه کردن فایل: با فعالسازی این گزینه برای یک نقش، کاربران آن نقش، قادر خواهند بود به پیام خود فایلی را پیوست کنند.

• مجوزها: با فعالسازی این گزینه برای یک نقش، کاربران آن نقش، قادر خواهند بود مجوزها را ببینند و آن ها را تغییر دهند.

• افزودن پیغام: با فعالسازی این گزینه برای یک نقش، کاربران آن نقش، قادر خواهند بود مبحث جدید را در انجمن ایجاد کنند.

• مشاهده: با فعالسازی این گزینه برای یک نقش، کاربران آن نقش، قادر خواهند بود محتوای همه ی پیام ها را ببینند.

• افزودن گروه: با فعالسازی این گزینه برای یک نقش، کاربران آن نقش، قادر خواهند بود یک دسته بندی جدید در انجمن ایجاد کنند.

• به روزرسانی اولویت موضوع: با فعالسازی این گزینه برای یک نقش، کاربران آن نقش، قادر خواهند بود اولویت های مباحث را تغییر دهند.

• کاربرممنوع شده: با فعالسازی این گزینه برای یک نقش، کاربران آن نقش، قادر خواهند بود کاربران دیگر را Block کنند بدین معنی که از شرکت کردن آن ها در انجمن جلوگیری کنند.

• انتقال پیغام: با فعالسازی این گزینه برای یک نقش، کاربران آن نقش، امکان جابجایی مباحث به دسته ها یا زیردسته های دیگر را خواهد داشت.

علاوه بر گزینه های مشاهده شده در بالا، با کلیک بر روی آیکون ()، گزینه ای به نام اجازه های دسترسی وجود دارد که دسترسی های عمومی پورتلت را میتوان از آن تنظیم کرد که دسترسی به منوی تنظیمات،دسترسی ها و مجوزها و اولویت ها را میتوان از اینجا تنظیم کرد.

00
قبلی

Child Articles (1)

  • اضافه­ کردن دسته­ بندی

    برای اضافه کردن یک دسته بندی جدید، در پنل مدیریت تالارگفتگو، مراحل زیر را دنبال کنید. 1. بر روی آیکون () کلیک کنید. و سپس گزینه ی دسته بندی را انتخاب کنید. یک صفحه مطابق ‏شکل10 باز می شود.   شکل12....