آموزش لایفری 7

جست و جوی محتوا

جست و جوی‌ نوع خاصی از محتوا

پرتال لایفری دارای چندین ویجت برای جست و جو‌ی محتوا می‌باشد که کاربران و مدیران می‌توانند از آن برای جست و جو‌‌ی محتوا‌ها استفاده نمایند. یکی از آن‌ها ویجت جست و جو  می‌باشد که می‌توانید  آن را به هر صفحه‌ای اضافه نمایید و کاربران از آن برای جست و جو‌ی مقاله‌ها استفاده نمایند. سایر ویجت ها  نظیر وبلاگ، ویکی و ... دارای بخشی برای جست و جو می‌باشند. این ویجت ها ، هم در قسمت پنل مدیریت سایت قابل دسترسی می‌باشند و هم می‌توان آن‌ها را به صفحات اضافه نمود تا کاربران نیز بتوانند از آن‌ها استفاده نمایند. از بخش مدیریت سایت در قسمت محتوای سایت نیز امکان جست‌ و جوی مقالات وجود دارد، اما از جهتی که این بخش تنها در دسترس مدیران سایت می‌باشد، کاربران امکان دسترسی به این بخش را ندارند و نیز این بخش نمی‌تواند به یک صفحه اضافه شود تا کاربران بتوانند از آن استفاده نمایند، بنابراین کاربران می‌توانند برای جست‌ و جوی مقالات، از ویجت جست و جو استفاده نمایند.

نکته:پرتلت جست و جو ی محتوای سایت  در لایفری 7 منسوخ شده است و در لایفری 7.1 حذف خواهد شد و این پرتلت با ویجت جست وجو  جایگزین شده است که می‌توان از آن برای جست و جوی محتوا‌های وب استفاده نمود.

برای اینکه یک دارایی قابل جست و جو باشد ابتدا باید index شود، پرتال لایفری برای index نمودن و جست و جو ازLucene استفاده می‌کند. در صورتی که می‌خواهید نحوه‌ی index نمودن و جست و جو در پرتال را تغییر دهید، به بخش Lucene در فایل ویژگی‌های پرتال مراجعه نمایید.

به صورت پیش‌فرض لایفری محتوای تمامی وبلاگ‌ها، ویکی‌ها، فایل‌های اسناد و رسانه، پست‌های تالار گفتگو، مقالات، نظرات مربوط به فایل‌های اسناد و رسانه، مقالات، ویکی‌ها و.. و همچنین در صورتی که فایل موجود در اسناد ور سانه از نوع متنی باشد محتوای آن را نیز index می‌نماید. هنگامی که یک دارایی به پرتال اضافه می‌شود، لایفری به صورت خودکار فرایند index نمودن را آغاز می‌کند.

به طور مثال در صورتی که در بخش جست و جو‌ی یک ویکی، کلمه‌ی network را جست و جو نمایید، تمامی مقالات ویکی‌ها، نظرات و فایل‌های پیوست که شامل کلمه‌ی network می‌باشد، در نتایج جست و جو ظاهر خواهد شد. شما به وضوح خواهید دریافت که نتایج جست و جو مربوط به یک نظر، فایل پیوست و یا یک مقاله‌ی ویکی می‌باشد.

در بخش بعد شما چگونگی جست و جوی مقالات را درویجت جست و جو  یاد خواهید گرفت. اگرچه ویجت جست و جو  نظرات و فایل‌های پیوست را در نتایج جست و جوی خود نشان نمی‌دهد اما قابلیت‌های بسیار قویی دارد. این ویجت دارای ویژگی faceted search می‌باشد که کاربران به وسیله‌ی آن می‌توانند مشخص نمایند که چه دارایی‌هایی در جست و جو‌ی آن‌ها موثر ‌باشد.

00
قبلی

Child Articles (4)

 •  جست و جو‌ی نسخه‌های ترجمه‌ی مقالات

  شما می‌توانید در پرتال لایفری به سادگی چندین نسخه‌ی ترجمه از یک مقاله را ایجاد نمایید و آن‌ها را جست و جو کنید. برای یادگیری بیشتر در زمینه‌ی بومی‌سازی مقالات به بخش مدیریت بخش محتوای سایت مراجعه...

 •  جست و جوی مقالات با استفاده از ویژگی‌ها

  در ابتدا برای استفاده از ویژگی های جستجو  یک پرتلت جست و جو  به صفحه اضافه نمایید، سپس کلماتی را برای جستجو در فیلد  جستجوی پرتلت وارد نمایید. برای افزودن پرتلتجستجو از قسمت بالا و گوشه‌ی سمت چپ بر...

 • جست و جوی پیشرفته

  ویجت جستجو در ظاهر بسیار ساده می‌باشد اما شما می‌توانید از دستوراتی که از لوسین ارث برده شده است را برای جست و جو‌ی پیشرفته استفاده نمایید و پرس و جو‌های بسیار قوی و پیچیده‌ای را ایجاد نمایید....

 • تنظیمات ویجت  جست و جو 

  برای انجام تنظیمات مربوط به ویجت جستجو و مشخص نمودن گزینه‌های موجود در این بخش، بر روی آیکون (  ) کلیک نمایید، سپس پیکربندی را انتخاب نمایید.    شکل ‏1 4-بخش تنظیمات اولیه  در تنظیمات اپلیکیشن...