آموزش لایفری 7

بک‌آپ گرفتن و بازگرداندن صفحات و محتوای آن‌ها

در پنل مدیریت سایت، از قسمت در حال انتشار می‌توان به ویژگی‌های ورود (import) و انتشار(export) برای صفحات دسترسی داشت. اگر بر روی انتشار کلیک کنید، اینترفیسی را مشاهده می‌کنید که به شما در انشار گرفتن از صفحات عمومی  وصفحات خصوصی  کمک می‌کند و این کار را با تولید یک فایل LAR از داده‌های سایت انجام می‌دهد. از سوی دیگر با کلیک بر روی ورود نیز اینترفیسی نمایش داده می‌شود که می‌توان فایل LAR خود را از آن انتخاب نمود تا در جایی که موردنظرمان است آپلود شود. 


هنگام وارد کردن داده‌ها در یک سایت، بهتر آنست که سایت جدیدی را ایجاد کنیم تا از تضاد داده‌های وارد شده با داده‌های سایت موجود جلوگیری شود. هنگام انتشار کردن داده‌های سایت می‌توان مشخص نمود که دقیقا کدام داده‌های سایت در فایل LAR قرار بگیرند. داده‌های قابل انتشار شامل موارد زیر می‌شوند:‌

 

  1. صفحات سایت(که می‌توانید تعیین کنید دقیقا کدام صفحات سایت در فایل LAR قرار بگیرند.)
  2. تنظیمات صفحات
  3. تم 
  4. تنظیمات تم
  5. لوگو
  6. تنظیمات ویجت ها 
  7. محتوای ویجت ها
  8. تنظیمات کاربری 
  9. تنظیمات آرشیو شده هنگامی‌که فایل LAR خود را ایجاد کردید، می‌توانید آن را در یک سایت که بر روی سرور پورتال لایفری دیگری قرار دارد import کنید. در واقع امکان export و import گزینه‌ای مناسب برای انتقال محتوای یک سایت به سایتی دیگر بر روی سروری دیگر است. البته در مواردی که قصد دارید به طور مرتب داده‌هایی را از یک سایت در یک سرور به سروری دیگر انتقال دهید توجه داشته باشید که در این مورد باید از محیط مرحله بندی در پورتال لایفری استفاده کرد. توضیحات مربوط به این کار در داکیومنت‌ محتوای مقدماتی برای انتشار آورده می‌شود.


اگر شما نیاز دارید سایت ‌خود را بازگردانی  کنید، کافیست آخرین ورژن فایل LAR خود را import کنید. با وجود این سهولت، همچنان دقت داشته باشید که اگر داده ای هم در فایل LAR و هم در سایتی که می‌خواهید در آن import انجام دهید وجود دارد، ممکن است تضاد داده ای  به وجود آمده و پس از آن احتمال می‌رود داده خراب شود. بنابراین اگر قصد دارید سایت خود را بازگردانی کنید، بهتر آنست که سایت قبلی خود را پاک کرده و سایت جدیدی با همان اسم ایجاد کنید و فایل LAR خود را در این سایت import کنید.


پورتال لایفری می‌تواند برخی از تلاقی‌های نامی را در هنگام import کردن یک فایل LAR در سایت برطرف کند. به عنوان مثال شما فایل LAR ای را import می‌کنید که دارای صفحه‌ای با آدرس url ای می‌باشد که همین آدرس، به عنوان آدرس url یکی ازصفحات سایت شما نیز است. در این مثال، پورتال لایفری با اضافه نمودن عدد به انتهای این url سعی می‌کند به طور خودکار مشکل را حل کند. به طور مشابه اگر import کردن فایل LAR در سایت منجر به ایجاد تلاقی نام دسته بندی ها شود، پورتال با عوض کردن نام دسته بندی های  import شده مشکل را  برطرف می‌کند.


نکته: فایل‌های LAR وابسته به ورژن لایفری هستند. به این معنا که شما نمی‌توانید فایل LAR ای که از یک ورژن از لایفری export نموده اید را در ورژنی دیگر از لایفری import کنید. همچنین توجه داشته باشید که  export گرفتن به شکل مرتب راه مناسبی برای بک‌آپ گرفتن کامل نیست.


به عنوان ادمین سایت برای آن‌که از سایت خود در قالب یک فایل LAR ، export بگیرید، باید از طریق پنل مدیریت سایت، وارد قسمت  درحال انتشار شده و گزینه انتشار(export) را انتخاب کنید. در پنجره باز شده دکمه(  ) را بزنید تا صفحه صدور جدید (new export) به شما نشان داده شود. از این صفحه انتخاب کنید که کدام صفحات و محتوا باید export شوند.


در ادامه به فایل LAR ای که می‌خواهید بسازید، نامی اختصاص داده و از قسمت صفحات تعیین کنید کدام page set  و پس از آن کدام صفحات به همراه چه تنظیماتی از آن‌ها باید export شوند. هم‌چنین از قسمت محتوا تعیین ‌کنید که تمام محتوا و یا بخش‌های خاصی از محتوای این صفحات در فایل LAR قرار بگیرند. محتوای ویجت هایی همانند مستندات و چندرسانه‌ای‌ها  ،  تالار گفتگو و  محتوای سایت  می‌توانند از قسمت محتوا برای export شدن انتخاب شوند. همچنین می‌توانید تم ای که در حال استفاده هستید را نیز export کنید. در نهایت از قسمت اجازه های دسترسی در فرم  تعیین می‌کنید  مجوز‌های تعریف شده بر روی صفحات و پورتلت‌هایی که میخواهید export شوند به همراه آن‌ها export شوند یا خیر. 

 

شکل ‏2-1- شما می‌توانید به شکل دستی تنظیماتی را انجام دهید تا مواردی که باید در فایل LAR شما پس ازexport وجود داشته باشد مشخص شود. 

پس از اتمام کار خود دکمه انتشار را از انتهای فرم انتخاب کنید که با این کار وارد صفحه ای با تب process می‌شوید و در آن وضعیت فایل LAR خود را مشاهده می‌کنید. سپس می‌توانید آیکون دانلود ( ) را بزنید تا فایل LAR ای که ساخته اید را بر روی سیستم خود دانلود و ذخیره کنید. پس از آن می‌توانید بر روی یک سرور لایفری دیگر و با import کردن از این فایل استفاده کنید.


آپشنی دیگر که در هنگام export گرفتن کمک‌ کننده می‌باشد الگوهای دریافت است. در مثال فوق، سعی شد تا یک قالب سفارشی ساخته شود، اما باید دانست که اگر شما مایل باشید می‌توانید یک‌ بار تنظیماتی را که در  export نیاز دارید انجام دهید و آن را قالب قرار دهید تا برای export گرفتن‌های دیگر  از آن استفاده کنید. در واقع اگر شما غالبا صفحات خود را export می‌کنید و در آن از تنظیمات یکسانی در فرآیند export بهره می‌گیرید، بهتر آنست که به جای انجام دادن تنظیمات export در هر مرتبه، یک الگوهای دریافت بسازید و از آن استفاده کنید.


برای ایجاد کردن یک الگوهای دریافت از دکمه  در گوشه سمت راست و بالای صفحه استفاده کنید و گزینه الگوهای دریافت را انتخاب کنید. سپس دکمه(  )را بزنید و به قالب خود نام و مختصری توضیح اضافه کنید و تنظیمات export خود را در آن لحاظ کنید همان تنظیماتی که در شکل بالا به آن پرداخته شد. پس از آن  قالب خود را ذخیره کنید. در ادامه این قالب ازمنوی الگوهای دریافت ها قابل دسترس است. برای استفاده از این  قالب از طریق دکمه() در کنار نام آن قالب گزینه  export را انتخاب کنید. با این انتخاب، شما تنها کافیست یک نام به  فرآیند export خود بدهید.

 

شکل ‏2-2-نمایی از صفحه export . از طریق دکمه (  ) می‌توانید اقدام به export گرفتن جدید از سایت خود کنید.

 

 

شکل ‏2-3- شما می‌توانید از قالب سفارشی و یا export template ها برای export گرفتن از سایت خود استفاده کنید.

00
قبلی