آموزش لایفری 7

اضافه کردن سایت‌ها

سایت‌های پورتال لایفری دو دسته‌بندی برای صفحات دارند که شامل صفحات عمومی و صفحات خصوصی هستند. یک سایت می‌تواند شامل تنها صفحات عمومی و یا صفحات خصوصی و یا هر دو باشد. صفحات عمومی قابل نمایش برای همه، حتی کسانی‌که login نکرده‌اند، می‌باشد و صفحات خصوصی تنها به اعضای سایت نمایش داده میشود.‌ 

شما ممکن است تمایل به استفاده از سایت‌های مستقل به منظور گرد هم آوردن کاربرانی که علاقه‌ای مشترک دارند، داشته باشید. اگر ایجاد یک وب سایت برای اشتراک گذاری عکس را درنظر بگیرید، ممکن است به سایت‌های مستقل بر اساس نوع عکس‌هایی که  مردم دوست دارند، نیاز داشته باشید. برای مثال، کسانی که عکس گرفتن از مناظر را میپسندند، می‌توانند در سایت مناظر و کسانی که عکس گرفتن از ساحل را دوست دارند به سایت دیدن سواحل می‌پیوندند.

پورتال لایفری همواره یک سایت پیش فرض را ارائه می‌کند که به عنوان سایت اصلی instance است. به طور پیش فرض نام instance ، liferay می‌باشد، اما در هر زمانی نام آن از مسیر زیر قابل تغییر است:

تنظیمات پورتال→پیکربندی→منوی کنترل

سایت‌ها از طریق ادمین لایفری و به کمک قسمت پنل مدیریت پورتال ایجاد می‌شوند. پنل مدیریت پورتال یک اینترفیس برای ادمین فراهم می‌کند تا پورتال لایفری را مدیریت کند. در این پنل چهاربخش اصلی وجود دارد: 

  1. کاربران  
  2.  سایت‌ها  
  3. برنامه های کاربردی
  4. پیکربندی

در ابتدا با استفاده از منوی کنترل، مدیریت سایت‌ها را بررسی می‌کنیم.اگر شما به عنوان ادمین وارد شوید، میتوانید از طریق وارد شدن به   و سپس کلیک روی

 به لیست سایت‌های پورتال دسترسی بگیرید و سایت موردنظر خود را انتخاب کنید. پس از آن گزینه‌های مدیریت آن سایت در دسترس شما هستند.  

برای اضافه کردن یک سایت به پورتال خود، از قسمت منوی کنترل، به بخش سایت ها → سایت ها وارد شوید. سپس دکمه () را بزنید. اگر دارای حداقل یک قالب سایت باشید که به طور پیش فرض چنین است، یک منوی کشویی برای شما باز می‌شود و در غیر این صورت، برای از صفر ایجاد کردن یک سایت از سایت بدون قالب استفاده کنید. 

 

شکل ‏3 -1 نمایی از یک سایت بدون قالب برای ایجاد یک سایت  

حال به توضیح فیلد‌های مختلف سایت بدون قالب می‌پردازیم:

نام: در این قسمت، نام سایت خود را درج می‌کنید. همچنین شما می‌توانید نام سایت را به هرزبانی که بخواهید ترجمه کنید، کافیست قبل از آن تصویر پرچم آن کشور را  در زیر قسمت نام انتخاب کرده باشید و نام سایت به آن زبان ترجمه می‌شود. اگر ترجمه یک نام پشتیبانی نشود، از ترجمه نام به زبان پیش فرض پورتال استفاده می‌شود.

پیام: امکان اضافه کردن توضیحاتی درباره آن سایت را در اختیار ما قرار می‌دهدکه البته می‌توان مانند قسمت نام، ترجمه این توضیحات را به زبان دلخواه انجام داد.

فعال: تعیین می‌کند سایت چه زمانی فعال و چه زمانی غیرفعال باشد. سایت های غیرفعال، غیرقابل دسترسی هستند تازمانی‌که ادمین، آن‌ها را فعال نماید.

نوع عضویت : می‌تواند یکی از سه مقدار محدود،باز و خصوصی را بگیرد. یک سایت باز در اپلیکیشن سایت های من درج میشود وکاربران می‌توانند در هر زمان در سایت عضو شده و یا آن را ترک کنند. در مود سایت های محدود  نیز نام سایت در اپلیکیشن سایت های منبرای کاربر آورده میشود ولی برای عضویت در سایت،  باید درخواست ‌دهند و در صورت پذیرش از سوی ادمین، به عضویت سایت درمی‌آیند. در حالت آخر، نام سایت در اپلیکیشن  سایت های منآورده نمی‌شود و کاربران تنها از طریق ادمین سایت، عضو می‌شوند.

امکان مدیریت کاربران به صورت دستی وجود داشته باشد: این قسمت تعیین می‌کند آیا کاربران به شکل دستی، حذف و یا اضافه شوند و یا این قابلیت برای سایت، وجود نداشته باشد. به طور پیش فرض، این ویژگی فعال است، اما برای سایت سازمان  این ویژگی غیرفعال است؛ و به این ترتیب اعضای سازمان، از سیاست عضویت سازمانی خود تبعیت می‌کنند و با این عمل قسمت اعضا از پنل مدیریت سایت حذف می‌شود. برای فعال کردن مجدد این گزینه در یک سایت موجود، باید از پنل مدیریت سایت و از قسمت تنظیمات وارد ذخیره تنظیمات شوید.

 

شکل ‏3 2- با غیرفعال کردن امکان مدیریت کاربران ، گزینه اعضا از مدیریت سایت حذف می‌شود.

نکته:امکان عضویت خودکار اعضای سایت طبق یک سیاست عضویت وجود دارد. این سیاست، میتواند بخش‌های مختلفی از اطلاعات هرکاربر را چک کند، مانند نام و یا عنوان کاری و به این ترتیب به شکل خودکار، اعضایی را به سایت اضافه کند. اگر سایت شما یک سیاست عضویت را دنبال می‌کند، مدیر سایت میتواند امکان مدیریت کاربران را غیرفعال کند. زمانی‌که این گزینه غیر فعال شد، قسمت اعضا از پنل مدیریت سایت، مخفی میشود حتی از ادمین‌ها.

سایت والد : در تعیین یک سایت والد برای سایت خود از آن استفاده کنید، چرا که سایت‌ها می‌توانند سلسله مراتبی باشند. سلسله مراتبی کردن سایت‌ها برای مدیریت کردن بخش عضویت در سایت و به اشتراک گذاری محتوا مهم است. این مسئله برای سایت‌های سازمانی که سایت‌های ضمیمه ای دارند، مفید است. زمانیکه روی انتخاب کلیک می کنید لیستی از سایتها را مشاهده می کنید و سایت والد را انتخاب می‌کنید، گزینه "عضویت در این سایت محدود به کاربران عضو سایت والد می باشد. " ظاهر می باشد که اگر فعال باشد به این معناست که تنها اعضای سایت والد ، قادر به عضویت در سایت در حال ایجاد ما هستند.

هنگامی‌که یک سایت بدون قالب ایجاد می‌کنید، این سایت بلافاصله قابل مشاهده شدن نیست؛ چرا که هنوز صفحه‌ای درآن وجود ندارد. برای اضافه کردن صفحه از پنل مدیریت سایت و از قسمت ساخت یک صفحه عمومی را اضافه کنید. . جزئیات ساختن صفحه در سایت را در داکیومنت " ایجاد و مدیریت صفحات سایت " ببینید.

در بالای فرم ایجاد سایت در حالت سایت بدون قالب یک تب دیگر تحت عنوان (عمومی)  وجود دارد که تعیین میکند آیا کاربران در سایت شما میتوانند به کاربران دیگر اشاره داشتن داشته باشند یا خیر. 

شما می‌توانید در بلاگ‌ها،تالار گفتگوها و ویجت هایی که از ویژگی کامنت گزاری پشتیبانی می‌کنند به کاربران دیگر اشاره داشتن داشته باشید. برای اشاره داشتن به یک کاربر باید هنگام ویرایش کامنت و یا محتوا از نماد @ در جلوی نام کاربر موردنظر خود استفاده کنید. پس از آن  این کاربر یک از جانب شما اطلاعیه دریافت می‌کند که در کنار عکس پروفایل او قرار میگیرد و قابل کلیک خواهد بود. در این اطلاعیه لینکی وجود دارد که کاربر مقابل را به بخش مورد نظر شما هدایت می‌کند.

 

شکل ‏3 3- هنگامی که از ویژگی اشاره داشتن استفاده می‌کنید، برای کاربر مورد نظر شما یک notification ویک ایمیل ارسال می‌شود.

درباره قالب سایتها بعدا در داکیومنت مرتبط با آن توضیح داده می‌شود.
پس از آن که یک سایت ساخته شد، می‌توان به انجام تنظیمات مورد نظر خود در آن پرداخت. قسمت بعدی به توضیح این مطلب می‌پردازد.

00
قبلی