آموزش لایفری 7

دسترسی به اسناد بخش مستندات و چند رسانه ای از طریق دسکتاپ

شما می‌توانید از طریق برنامه‌ی مدیریت فایل دسکتاپتان به اسناد موجود در بخش مستندات و چند رسانه ای به واسطه‌ی WebDAV  دسترسی داشته باشید.

WebDAV مخفف Web-based Distributed Authoring and Versioning می‌باشد. WebDAV  مجموعه ای از روش‌های مبتنی بر HTTP است که به کاربران اجازه می‌دهد تا فایل‌هایی را بر روی سرور وب ایجاد، ویرایش، انتقال، یا حذف نمایند. از WebDAV توسط اکثر سیستم عامل‌های موجود و محیط‌‌های دسکتاپ، از جمله لینوکس  (هم در KDE و GNOME)، سیستم عامل مک  و ویندوز  پشتیبانی می‌شود. WebDAV امکانی را فراهم می‌آورد تا به جای دسترسی به اسناد موجود در سرور‌های وب از طریق مرورگر، از برنامه‌ی مدیریت فایل‌ استفاده نمایید.

برای دسترسی به فایل‌های موجود در بخش مستندات و چند رسانه ای از طریق برنامه‌ی مدیریت فایل باید ابتدا وارد پرتال لایفری شوید و سپس WebDAV URL پوشه‌ای را که قصد دارید به آن دسترسی داشته باشید، نیاز خواهید داشت.

در پرتلت مستندات و چند رسانه ای پوشه‌ی مورد نظر را بیابید و بر آیکون () مربوط به آن پوشه کلیک نمایید، از منو‌ی ظاهر شده" دسترسی از روی کاپیوتر شخصی "را انتخاب نمایید.

 

شکل ‏1-23- در پرتلت  مستندات و چند رسانه ای پوشه‌ی مورد نظر را بیابید و بر آیکون مربوط به آن پوشه کلیک نمایید، از منو‌ی ظاهر شده دسترسی از روی کاپیوتر شخصی را انتخاب نمایید.

در رابط کاربری مربوط به دسترسی از روی کاپیوتر شخصی مقدار فیلد WebDAV URL کپی کنید.

در ویندوز به درایو map a network drive  مراجعه نمایید، WebDAV URL را در فیلد Folder وارد نمایید و سپس بر  Finish کلیک نمایید و نام کاربری و گذرواژه‌یتان را وارد نمایید، از این پس می‌توانید از دسکتاپتان به فایل‌های پوشه‌ی مذکور در بخش مستندات و چند رسانه ای دسترسی داشته باشید.

به طور مثال در ویندوز7 فرایند زیر طی خواهد شد:

در ابتدا از منو Start  بر Computer کلیک نمایید.

شکل ‏1-24- در ابتدا از منو Start  بر Computer کلیک نمایید.

در رابط کاربری ظاهر شده بر  Map network driveکلیک نمایید.

شکل ‏1-25- در رابط کاربری ظاهر شده بر  Map network drive کلیک نمایید.

WebDAV URL را در فیلد Folder وارد نمایید و بر Finish کلیک نمایید.

 

شکل ‏1-26- WebDAV URL را در فیلد Folder وارد نمایید و بر Finish کلیک نمایید

نام کاربری و گذرواژه‌یتان را وارد نمایید، در سیستم عامل مک به مسیر Go → Connect to Server مراجعه نمایید و در فیلد Server Address مقدار WebDAV URL را وارد نمایید و سپس بر Connect کلیک کنید ونام کاربری و گذرواژه‌یتان را وارد نمایید، از این پس می‌توانید از دسکتاپتان به فایل‌های پوشه‌ی مذکور در بخش مستندات و چند رسانه ای دسترسی داشته باشید.

در سیستم عامل لینوکس باید کمی‌WebDAV URL را تغییر دهید، به این صورت که در برنامه‌ی مدیریت فایل در KDE’s Dolphin به جای http:// ، webdav:// را قرار دهید و در GNOME’s Nautilus به جای http://، dav:// را قرار دهید سپس کلید Enter را فشار دهید و نام کاربری و گذرواژه‌یتان را وارد نمایید، از این پس می‌توانید از دسکتاپتان به فایل‌های پوشه‌ی مذکور در بخش مستندات و چند رسانه ای دسترسی داشته باشید.

در هنگام استفاده از دسکتاپ برای ویرایش فایل‌ها نیز پرتال لایفری شماره‌ی ورژن ویرایش شده را به صورت minor version را افزایش خواهد داد.

در این بخش شما، نحوه‌‌ی افزودن، مدیریت، نمایش و همکاری بر روی فایل‌های موجود در بخش مستندات و چند رسانه ای را فراگرفتید. در بخش بعد ایجاد انواع اسناد و مجموعه METADATA را مطرح خواهیم نمود.

00
قبلی