آموزش لایفری 7

ساختن سایت و مدیریت محتوا و رسانه

در نگاه اول پس از ورود به پرتال لایفری و کنترل پنل مشاهده می شود که پرتال ریسپانسیو و تمام مرورگرها را پشیبانی می کند.

تصویر 1: با کلیک بر روی دکمه مشخص شده در تصویر، یک پیش نمایش از صفحه در نمایشگر های مختلف با وضوح تصویر متفاوت را ارائه می شود.

همه ابزارهای لازم برای کنترل صفحه در اینجا قرار داده شده است. به عنوان نمونه برای افزودن محتوا یا برنامه های کاربردی به صفحه، روی دکمه + کلیک کنید و سپس هر نوع محتوایی که پرتال لایفری پشتیبانی می کند را می توانید به صفحه اضافه کنید. رابط کاربری موانع را از سر راه برمیدارد تا شما بتوانید کار خود را انجام دهید.

مدیریت تجربه وب لایفری برای کوچک ترین تا بزرگ ترین سایت ها کار می کند. با کلیک بر روی دکمه اضافه کردن و انتخاب گزینه افزودن --> Basic Web Content می توانید بلافاصله محتوای  مورد نظر خود را در یک ویرایشگر WYSIWYG ایجاد نمایید.

در صورتی که با برنامه نویسی تحت وب آشنایی دارید، به جای این روش می توانیددکمه منو در سمت چپ کلیک کنید (Menu) و دربخش ساخت --> تکه های صفحه (Fragment) را انتخاب کنید و با استفاده از ویرایشگر اجزای صفحه و HTML ،CSS و JavaScript صفحه مورد نظر خود را ایجاد کنید.

تصویر2: اجزای صفحه (Fragment) شامل HTML ،CSS و JavaScript هستند و می توانند به عنوان بلوک ساختاری برای صفحات استفاده شوند.

پرتال لایفری به سازمان های بزرگ این امکان را می دهد تا به تعداد دلخواه زیر سایت با دامنه اختصاصی را ایجاد و میزبانی کنند. هر زیر سایت می تواند از یک سرور جداگانه استفاده کند و افراد با استفاده از ساختارها و قالب ها به تولید و بروزرسانی محتوا بپردازند و تنها با استفاده از چند مرحله تاییدیه، بر اساس یک برنامه زمان بندی منتشر شوند. 

به طور پیش فرض، پرتال لایفری با یک سایت که دارای یک صفحه می باشد شروع می شود. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است شما می توانید هر تعداد وب سایت که می خواهید با صفحات و زیرصفحات مختلف ایجاد نمایید.

تصویر3: سلسله مراتب صفحات لایفری از ساختار درختی استفاده می کند که برای هرکسی که قبلا از یک مدیریت فایل استفاده کرده باشد ایجاد آن بسیار آسان است.

صفحات را می توان در هر زمان اضافه، حذف یا ویرایش کرد. همچنین دسترسی کامل به تمام ویژگی های یک صفحه HTML مانند برچسب های متا، ربات ها و چیدمان صفحه را  دارید.
صفحات همچنین با سیستم مجوزدهی قدرتمند لایفری یکپارچه شده اند، بنابراین محدودکردن دسترسی به قسمت های خاصی از سایت شما آسان می شود. شما می توانید برای هر کاربر یک سایت خصوصی ایجاد کنید که شامل صفحات عمومی برای به اشتراک گذاری محتوا خود و صفحات خصوصی برای نگهداری رویداد ها و اصلاعات شخصی باشد.
اگر قصد دارید یک وب سایت بزرگ با تعداد زیادی زیرسایت مختلف راه اندازی کنید، می توانید از قالب های صفحه و سایت استفاده کنید. قالب های صفحه دارای چیدمان و برنامه های کاربردی از قبل تنظیم شده هستند و قالب های سایت تشکیل شده از چندین قالب صفحه هستند.
شما می توانید با استفاده از دسته بندی و برچسب زدن مطالب، محتوای مشابه را برای جستجو و یا انتشار، کنار هم جمع آوری کنید. این قابلیت به کاربران برای یافتن مطالب مشابه کمک می کند.
امکانات خیلی بیشتری در رابطه محتوا وجود دارد. امکان ایجاد ساختار (فرمت از پیش تعریف شده ورود محتوا) و قالب نمایش (نحوه نمایش برای ساختارها) برای مطالب وجود دارد. امکان انتشار و انتقضا مطلب در زمان مشخص وجود دارد. تعیین مطالب مرتبط، انتقال به سایت های دیگر و موارد متعدد دیگر از جمله امکانات پرتال می باشد.
موارد فوق تنها بخش مدیریت محتوای وب پرتال لایفری بود. پرتال لایفری در زمینه مدیریت محتوای مبتنی بر فایل نیز عالی است.
ذخیره اسناد، تصاویر، ویدئوها و ....
سیستم مدیریت محتوا مبتنی بر فایل لایفری یک برنامه کاربردی به نام مستندات و چندرسانه‌ای‌ها است. این برنامه، همانگونه که در زیر نشان داده شده است، همانند یک مدیریت فایل عمل می کند که قبلا در سیستم عامل های دیگر با آن آشنا شده اید.

تصویر4ـ مستندات و چندرسانه ای ها

مستندات و چندرسانه‌ای‌ها مانند برنامه های مدیریت فایل می تواند پرونده ها و پوشه ها را در سلسله مراتب های تودرتو مرور کند. همچنین مانند هر سیستم CMIS می توان منابع دیگری روی آن نصب کرد. و نیز پیش نمایش انواع مختلفی از اسناد را ایجاد می کند. می توانید با کشیدن و رها کردن، فایل ها را بین پوشه ها بارگذاری، کپی یا جابجا کنید. البته اگر هنوز هم می خواهید از مدیریت فایل سیستم عامل خود استفاده کنید، می توانید زیرا کتابخانه اسناد و رسانه از WebDAV پشتیبانی می کند، با استفاده از همان اعتبارنامه ای که برای ورود به سیستم استفاده می کنید.
با این حال، کتابخانه اسناد و رسانه پرتال لایفری، بسیار قوی تر از یک برنامه مدیریت فایل است، زیرا این یک سیستم مدیریت محتوای کامل است. شما می توانید روش های مختلفی برای طبقه بندی فایل ها تعریف کنید.

For example, metadata sets are groups of fields describing attributes of a file. These can be combined to define document types. For example, you might create a document type called Meeting Minutes. The file format doesn’t matter: whether it’s a Microsoft Word document, an HTML file, or a text file, the document contains meeting minutes.

البته سیستم بسیار فراتر از این پیش می رود. پوشه ها را می توان به گونه ای تنظیم کرد که فقط انواع خاصی از اسناد به آنها اضافه شود. شما می توانید قواعد گردش کار را به پوشه ها اضافه کنید تا پرونده ها فرآیند تأییدی را که تعریف می کنید ، طی کنند. به طور خلاصه ، سیستم مدیریت محتوا مبتنی بر پرونده پرتال لایفری آنچه را که برای مدیریت و به اشتراک گذاری پرونده ها در یک گروه نیاز دارید به شما می دهد.

 

00
قبلی